Tanári eszköztár
-
A szakasz célja
A STEM Lab játékrészének célja, hogy megismertesse a hallgatókkal a VEX IQ Super Kit mind az öt érzékelőjét (lökhárító kapcsoló, érintésjelző LED, távolságérzékelő, giroszkóp és színérzékelő). Az egyes leckék/oldalak alján található Tanári eszköztár segíthet az egyes érzékelők hibaelhárításában.
A tanulók részéről ebben a részben minden lecke a VEX Library olvasmányával kezdődik az érzékelőről, annak működéséről és arról, hogyan használható fel egy robot/projekt fejlesztésére. A felolvasás elvégezhető önállóan, vagy az egész osztály együtt olvashatja. Íme egy általános szekvencia, amely minden leckére jellemző*:
-
Olvassa el az érzékelőt és annak funkcióit.
-
A Testbed sablon példaprojekt segítségével hozzon létre újra egy rövid projektet, amely kiemeli az érzékelő működésének néhány szempontját.
-
Tesztelje a projektet, hogy tapasztalatot szerezzen az érzékelő adatainak programozási felhasználásáról.
-
Válaszoljon a mérnöki jegyzetfüzetekben az érzékelővel kapcsolatos kérdésekre az olvasmányban leírtak szerint vagy az érzékelő rövid projektjének tesztjével kapcsolatban.
*Az egyetlen kivétel a Lejátszás szakaszon belül az, hogy a Színérzékelő lecke két projekttel kapcsolatos kérdések megalkotását, tesztelését és megválaszolását kéri: az egyik a közeli objektumok észleléséhez és a színleolvasáshoz, a másik pedig a fényerő-leolvasásokhoz és a vonalkövetéshez. Így valószínűleg több időt vesz igénybe, mint a többi érzékelő leckét.
Tanári eszköztár
-
Legújabb verzió
Győződjön meg arról, hogy a VEXcode IQ szoftver legújabb verzióját használja (1.0.4 vagy újabb verzió). Ez a verzió tartalmazza a Sense It Challenge példaprojektet, amelyre a Rethink Challenge-ben szükség lesz. Ha nem rendelkezik a szoftver legújabb verziójával, kattintson ide gombra a letöltéshez.
Tanári eszköztár
-
Diákcsoportszerepek
A tanulók ehhez a tevékenységhez való csoportosítására vonatkozó javaslatokért kattintson a következő hivatkozások egyikére (Google Doc/.docx/.pdf).
A VEX IQ Super Kit öt különböző érzékelőt tartalmaz, amelyek a VEX IQ Brain-nel használhatók. Mind az öt be van építve a Testbedbe, amelyet korábban épített a STEM Lab Seek részében.
A labor Play része elmagyarázza, hogyan működnek az egyes érzékelők, és hogyan használhatók fel egy robot tervezésében. Az alábbi táblázat felsorol mindent, amire szüksége lesz a labor Play szakaszának kitöltéséhez.
Mennyiség | Szükséges anyagok |
---|---|
1 |
VEX IQ Testbed (friss firmware-rel) |
1 |
VEXcode IQ |
1 |
Mérnöki jegyzetfüzet |
1 |
Testbed Template példaprojekt |
1 |
Fekete vagy sötét szalag tekercs |
1 |
Tiszta, világos színű felület |
Olvassa el a lökhárító kapcsolót
Ha többet szeretne megtudni a lökhárító kapcsolóról, kérje meg az Olvasót, hogy szervezze meg, hogyan olvassa el a csoport a VEX Library VEX IQ Bumper Switch cikket. Ez a cikk bemutatja, hogyan működik a lökhárító kapcsoló, mint általános használatot.
Programozás a lökhárító kapcsolóval
Kérje meg a programozót, hogy nyissa meg a VEXcode IQ -t, és kövesse az alábbi lépéseket:
-
Kezdje a Testbed sablon példaprojektjének megnyitásával a VEXcode IQ-ból.
-
Ha segítségre van szüksége a példaprojekt megnyitásához, tekintse meg a Példaprojektek és sablonok használata oktatóvideót.
-
Készítse el a következő projektet, és mentse el (macOS, Windows, Chromebook, iPad) Bumper Switchként:
Használhatja a VEXcode IQ súgóját, hogy megismerje a blokkokat. A súgó használatához lásd a A Súgó használata című oktatóprogramot.
Tanári tippek
Ha a tanuló először használja a VEXcode IQ-t, akkor az eszköztáron az oktatóanyagokat is megtekintheti, ahol más alapvető készségeket is elsajátíthat.
Tesztelje a lökhárító kapcsolót
A teszter csatlakoztassa a VEX IQ Braint a számítógépéhez, majd kövesse az alábbi lépéseket:
-
Töltse le a projektet az IQ Robot Brainbe.
-
Futtassa az projektet, hogy megnyomja a lökhárító kapcsolót, hogy megállítsa a motor forgását az 1-es porton.
-
Ha segítségre van szüksége egy projekt letöltéséhez és futtatásához, tekintse meg a Projekt letöltése és futtatása oktatóvideót.
-
Az érzékelő tesztágyon való viselkedésével kapcsolatos megfigyelései és a leolvasásból származó információk alapján válaszoljon a következő kérdésekre, és kérje meg a felvevőt, hogy dokumentálja azokat a mérnöki jegyzetfüzetében:
-
Mekkora a lökhárító kapcsoló értéke, amikor a motor forog?
-
Mennyi a lökhárító kapcsoló értéke, ha megnyomják?
-
Tanári Eszköztár
-
Válaszok
-
A lökhárító kapcsoló értéke 0 (felengedve), amikor a motor forog.
-
A lökhárító kapcsoló értéke 1 (lenyomva), amikor lenyomják.
Tanári eszköztár
-
Hibaelhárítás
Amikor a lökhárítókapcsolóval dolgozik, előfordulhat, hogy nem úgy működik, ahogy kellene. Ha ez megtörténik, kezdje el a hibaelhárítást a következő lépésekkel:
-
Először ellenőrizze, hogy a lökhárító kapcsoló firmware-e naprakész-e. Olvassa el ezt cikket a firmware frissítésével kapcsolatos további információkért.
-
Ha a firmware naprakész, nézzen tovább az IQ Brain Device Info képernyőjén, hogy ellenőrizze, hogy a „lenyomott” és a „felszabadított” állapotok regisztrálnak-e az agyban. Egyéb általánosabb problémákkal kapcsolatban van egy cikk: „A VEX IQ érzékelők hibaelhárítása”.
-
Ha az Eszközinformáció pontos értékeket közöl, a probléma az lehet, hogy a hallgató rosszul másolta le a projektet.
-
A projekt hibaelhárításához ellenőrizze, hogy az eszköz megfelelően van-e konfigurálva – vagyis a megfelelő Testbed példaprojektet használta-e. A Touch LED konfigurálásával kapcsolatos további információkért olvassa el a "A VEX IQ érzékelők konfigurálása - VEXcode IQ" cikket.
-
Győződjön meg arról, hogy a tanulók megfelelően másolták és építették fel a projektet. Használhatja a VEXcode IQ print blokkját, hogy megjelenítse az aktuális érzékelőértékeket az agyon, miközben a projekt a hibáig vagy a projekt végéig tart.
-
-
Ha az Eszközadatok NEM jelentenek pontos értékeket, akkor a probléma hardverrel kapcsolatos.
-
A hardver hibaelhárításához próbálja meg ellenőrizni a portcsatlakozást az intelligens kábellel a következő cikk alapján: „Hogyan csatlakoztassunk VEX IQ eszközöket intelligens portokhoz”.
-
Ha a lökhárító kapcsoló megfelelően van csatlakoztatva, és még mindig nem úgy működik, ahogy kellene, akkor fizikai probléma lehet a lökhárító kapcsolóval. Tesztelje a kikapcsolást egy másik lökhárító kapcsolóval.
-
Motiválja a beszélgetést
Tegye fel a következő kérdéseket, hogy segítsen a tanulóknak megérteni, hogyan lehet hasznos a lökhárító egy robot számára:
K: Mi történhet egy robottal, ha nincs lökhárító érzékelője, és nekiütközik a falnak?
A: A robot megsérülhet, mert nem tudta abbahagyni az előrehaladást, ha elérte a falat.
K: Képzelje el, hogy egy szobában sétál a sötétben. Melyik testrészhez tudnád hasonlítani a lökhárító kapcsolót? Miért?
A: Sok válasz elfogadható, de lehet például ujjak, kezek vagy lábak. Sötétben tudjuk, ha megérintve nekiütközünk egy tárgynak vagy falnak, és ez lehet az ujjak vagy a kezek, amikor kinyújtjuk magunkat, vagy a láb, amikor egy lépést teszünk. Megjegyzendő, hogy a tanulók bármelyik testrésszel válaszolhatnak, mert minden bőrrel kapcsolatos információ közvetít.