Skip to main content
Portalu Nauczycieli

Ikona Zestawu narzędzi nauczyciela Zestaw narzędzi nauczyciela

Na tej stronie uczniowie zostaną poinformowani o możliwych korzyściach, jakie połączenia nożycowe mogą mieć w robotach wyczynowych. Przed przeczytaniem tej strony poproś uczniów, aby przeprowadzili burzę mózgów, kiedy zaprojektowanie robota z mechanizmem nożycowym mogłoby być korzystne, i zapisali te pomysły w swoich notatnikach inżynierskich. Gdy uczniowie zapisują swoje pomysły, przeczytajcie tę stronę z całą klasą.
Konstrukcja VEX IQ pokazana na zdjęciu jest jednym z przykładów wykorzystania podnośników nożycowych z dodatkiem silnika do napędzania podnośnika. Ponieważ jest nieruchomy, ten przykład nie jest gotowy do zawodów, ale ten został wybrany, aby podkreślić dodanie silnika do urządzenia podobnego do Grabbera. Użyj pytań motywujących do dyskusji, aby skłonić uczniów do zastanowienia się nad innymi zastosowaniami połączeń nożycowych w ich robotach.

Zmotoryzowany podnośnik nożycowy
Zmotoryzowany podnośnik nożycowy

Projektowanie za pomocą połączeń nożycowych

Jeśli chcesz zmienić kształt i rozmiar robota, aby wykonać określone zadanie, możesz użyć w swoim projekcie połączenia nożycowego. W projektach robotów z przekładniami zębatymi i liniowymi wspornikami ślizgowymi często uwzględnia się połączenia nożycowe, dzięki czemu ich ruch może być kontrolowany przez silnik. Może to być przydatne przy projektowaniu robota na zawody.

Połączenie nożycowe jest pomocne w wielu zastosowaniach robotów.

  • Aby zwiększyć wysokość robota, można zastosować połączenie nożycowe.

  • Jeśli Twój robot ma być początkowo kompaktowy, ale rozciągnięty w poziomie, możesz użyć połączenia nożycowego, aby zwiększyć jego szerokość.

  • Połączenie nożycowe może zwiększyć zasięg robota, jeśli robot musi podnieść przedmioty, a następnie umieścić je w różnych miejscach.

Ikona motywowania do dyskusji Motywuj dyskusję

P: Jak myślisz, do czego służy podnośnik nożycowy z napędem silnikowym pokazany na zdjęciu?
A: Prawdopodobnie chwyta lub ściska coś tak jak chwytak, ale jest napędzany silnikiem.

P: Czy sądzisz, że taki robot ma szansę wygrać konkurs?
O: To zależy od gry, ale ogólnie rzecz biorąc, ten robot nie może jeździć ani robić nic innego poza szczypaniem. Wydaje się więc mało prawdopodobne, aby zdobył wiele punktów.

P: Oprócz podwozia z układem napędowym, co jeszcze można dodać do tego podnośnika nożycowego, aby robot był bardziej gotowy do zawodów?
O: Odpowiedzi prawdopodobnie będą się różnić, ale jedna z najlepszych odpowiedzi to prawdopodobnie stwierdzenie, że na górze windy można dodać platformę. Umożliwiłoby to przesuwanie obiektów do gry lub innych części robota w górę i w dół w razie potrzeby. Inne odpowiedzi mogą obejmować lepsze końcówki do ściskania i trzymania lub lepszą podstawę, która umożliwiłaby chwytanie, trzymanie i przesuwanie obiektu za pomocą mechanizmu nożycowego.

P: Jak użyłbyś układu nożycowego w robocie wyczynowym?
O: Odpowiedzi prawdopodobnie będą inspirowane trzema aplikacjami wymienionymi na tej stronie i to jest zamierzone. Niech uczniowie dodadzą własne szczegóły na temat działania połączenia i korzyści, jakie będzie to miało dla projektu robota.

Ikona Rozszerz swoją naukę Rozszerz swoją naukę

Aby rozwinąć tę aktywność, zastanów się, jakiego rodzaju elementy gry byłyby najłatwiejsze, a jakie najtrudniejsze do uchwycenia i przeniesienia za pomocą mechanizmu nożycowego. Aby zobaczyć kilka przykładów rzeczywistych elementów gier konkursowych, odwiedź stronę internetową VEX, aby zobaczyć obecne elementy gry i przeszłe elementy gry.

Aby połączyć to ćwiczenie z konkursami robotyki, poproś uczniów, aby dołączyli do zespołu zajmującego się zawodami robotyki. Więcej informacji o tegorocznym konkursie można znaleźć na stronie internetowej Fundacji Konkursowej Edukacji Robotycznej & (REC) . Aplikacja VIQC Hub jest również dostępna do pobrania i jest idealnym towarzyszem zawodów dla drużyn, widzów i planistów wydarzeń biorących udział w zawodach robotyki VEX! Zobacz więcej informacji o aplikacji i pobierz ją tutaj.

Ikona motywowania do dyskusji Motywuj dyskusję - Wnioski

Zakończ tę część, angażując uczniów w dyskusję w całej klasie. Poproś uczniów, aby podzielili się przemyśleniami na temat wartości połączeń nożycowych w robotach wyczynowych i podsumowali, czego nauczyli się z tej sekcji. Zachęć uczniów, aby podzielili się swoimi komentarzami z notatników inżynierskich.