Skip to main content
Portalu Nauczycieli

Po zakończeniu kompilacji przetestuj jego działanie. Zapoznaj się ze swoją kompilacją, a następnie odpowiedz na to pytanie w swoim notatniku inżynierskim:

Jak zmieniłaby się prędkość ramienia, gdyby koła zębate z 60 zębami w krokach 55 i 58 zostały zmienione na mniejsze koła zębate z 36 zębami?Zdjęcie przekładni VEX IQ z zestawu

  • Aby uzyskać pomoc w odpowiedzi na to pytanie, spójrz na prędkość obrotową (RPM) kół zębatych z 12 zębami (z kroku budowania 37) i porównaj ją z prędkością obrotową koła zębatego z 60 zębami, delikatnie poruszając ramieniem w górę i w dół.

    • Zaobserwuj, ile razy obraca się koło zębate z 12 zębami w porównaniu do koła zębatego z 60 zębami. Jak myślisz, jak to się zmieni, gdy koło 60-zębowe zostanie zastąpione kołem 36-zębowym?

    • Pamiętaj, aby uzasadnić swoją odpowiedź danymi z obserwacji.

Ikona Zestawu narzędzi nauczyciela Zestaw narzędzi nauczyciela

Odpowiedzi powinny wskazywać, że nastąpi zmiana prędkości ramienia. Mogą one obejmować obserwacje, że koło zębate z mniejszą liczbą zębów i mniejszą średnicą obraca się szybciej niż koło zębate o większej średnicy i większej liczbie zębów. Prawidłowym wnioskiem będzie to, że ramię będzie się obracać szybciej.

Jeżeli uczeń używa terminu „przełożenia skrzyni biegów”, upewnij się, że jest on używany prawidłowo. Przełożenie = liczba napędzanych zębów/liczba zębów napędzających lub przełożenie 5:1 w przypadku kół zębatych 60 & 12 zębów i przełożenie 3:1 w przypadku kół zębatych 36 & 12 zębów.

Poniżej znajduje się przykład przełożeń skrzyni biegów:Obraz matematyczny przełożenia skrzyni biegów

Aby uzyskać więcej informacji na temat przełożeń skrzyni biegów, zobacz następujący artykuł „Jak korzystać z prostych przełożeń skrzyni biegów”. Należy zauważyć, że w artykule omówiono części V5, ale przedstawione koncepcje odnoszą się również do IQ.