Skip to main content
Portalu Nauczycieli

16/17 Pole VRC
VRC 2016-2017 Pole zwrotne

Możliwości robota

Gra Crossover, rozgrywana w ramach zawodów VEX Robotics Competition 2016–2017, wymagała od graczy umieszczenia kolorowych kul sześciokątnych w swoich strefach punktacji. W sumie było 28 Hexballów: po 14 każdego koloru (niebieskiego i pomarańczowego) na drużynę. Punkty zdobywano poprzez umieszczenie hexballa drużyny w odpowiednim kolorze w jej strefie bramkowej.

Chociaż używanie czujnika wizyjnego w zawodach robotyki VEX IQ w latach 2016–2017 było nielegalne, można sobie wyobrazić, że zespoły biorące udział w zawodach mogłyby odnieść korzyść z używania czujnika wizyjnego do wykrywania charakterystycznej dla drużyny hexballu. Robotowi łatwiej byłoby podnieść kulę o prawidłowym kolorze w okresie autonomicznym, gdyby robot został zaprogramowany tak, aby poruszał się i chwytał obiekt o określonym kolorze. Jeśli robot wybierze niewłaściwie kolorową kulę sześciokątną w okresie autonomicznym, istnieje możliwość, że nie zdobędzie wystarczającej liczby punktów.

Podobnie w przypadku wyzwania Driving Skills Challenge zespołom może być trudno ręcznie ustawić robota na tyle, aby umieścić Hexball w bramce. Czujnik wizyjny można wykorzystać do dokładniejszego ustawienia robota.

Ogólnie rzecz biorąc, czujnik wizyjny bardzo pomógłby wykwalifikowanym zespołom w zaprogramowaniu robota tak, aby używał czujnika wizyjnego do wykrywania kulek sześciokątnych i prawidłowego ustawiania robota w celu umieszczenia kulek sześciokątnych w bramkach.

Ikona porad dla nauczycieli Wskazówki dla nauczycieli

Poinformuj uczniów zainteresowanych wzięciem udziału w konkursach robotyki VEX IQ, że używanie czujników wizyjnych podczas zawodów robotyki VEX IQ pozostaje nielegalne. Ostatecznie zakaz może zostać zniesiony. Zawody robotyki VEX EDR już na to pozwalają, ale dywizja VEX IQ jeszcze tego nie umożliwia. Na początku każdego sezonu sprawdź instrukcję gry VEX IQ Challenge, aby sprawdzić, czy użycie czujnika wzroku jest legalne. Jeśli/kiedy stanie się to legalne, zespoły mogą przeprowadzić burzę mózgów, w jaki sposób czujnik wizyjny może pomóc w ukończeniu wyzwania.

Ikona Rozszerz swoją naukę Rozszerz swoją naukę

Aby rozszerzyć to ćwiczenie, poproś uczniów, aby zaprojektowali i nakreślili projekt, za pomocą którego będą mogli wykryć niebieskie i pomarańczowe obiekty, które mogliby potencjalnie wykorzystać w tej grze konkursowej!
Poproś uczniów, aby wykonali następujące czynności:

  • Otwórz przykładowy projekt Wykrywanie obiektów.
    wykrywanie obiektów

  • Skonfiguruj czujnik wizyjny do wykrywania pomarańczowych obiektów. Aby uzyskać pomoc w konfigurowaniu nowego obiektu, kliknij tutaj lub obejrzyj film instruktażowy dotyczący konfiguracji czujnika wizyjnego.
    tutoriale

  • Pobierz i uruchom projekt, aby sprawdzić, czy robot potrafi wykryć niebieskie i pomarańczowe obiekty. Aby uzyskać pomoc, obejrzyj film instruktażowy dotyczący pobierania i uruchamiania projektu.

  • Jeśli czas na to pozwala, skonfiguruj pole gry podobne do pola Crossover. Przećwicz używanie i modyfikowanie projektu Wykrywanie obiektów, aby zdobywać punkty!