Wskazówki dla nauczycieli
-
Zwróć uwagę na fakt, że roboty nie muszą wyglądać jak ludzie, aby można je było uznać za robota. Robotem jest każda maszyna zdolna do automatycznego wykonywania złożonego szeregu zadań, zwłaszcza tych programowanych przez komputer.
-
Zdajemy sobie sprawę, że Wikipedia nie może być używana jako główne źródło informacji. Jednakże uczniowie mogą skorzystać z połączonej strony Wikipedii, aby zidentyfikować nazwy robotów i organizacji, w celu dalszych badań.
Kreatywne roboty
Kiedy mówimy o matematyce, naukach ścisłych lub inżynierii, zwykle na myśl przychodzą roboty. Jednak w miarę jak technologia przenika do wszystkich aspektów naszego życia, roboty są wszędzie, łącznie ze światem sztuki. Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji artyści mogą teraz obserwować, jak roboty nie tylko replikują słynne dzieła sztuki, ale także tworzą własne dzieła sztuki. Te roboty nie tylko naśladują pociągnięcia pędzla, ale rzeczywisty proces, którego używa ludzki artysta do malowania. Niektóre zespoły artystyczne pracują nad różnymi metodami, takimi jak użycie pilota do prowadzenia pędzla robota, wykorzystanie systemów śledzenia wzroku do określenia ruchów robota na płótnie oraz zaprogramowanie robota do demontażu i rekonstrukcji obrazów wejściowych. Roboty mogą wykorzystywać te zdolności, aby umożliwić osobom niepełnosprawnym fizycznie tworzenie dzieł sztuki za pomocą pilota. Wszystkie te rozwijające się techniki pozwalają stworzyć nowe, innowacyjne dzieła, które mogą docenić widzowie sztuki.
Rozszerz swoją naukę
Aby rozszerzyć to ćwiczenie, poproś uczniów, aby zbadali potencjalne zastosowania robotyki w sztukach kreatywnych (muzyka, teatr, film i sztuki wizualne). Uczniowie powinni wybrać jedną ze sztuk, zbadać sposoby wykorzystania robotów w wybranej kategorii i wyobrazić sobie przyszłe zastosowania robotyki w terenie. Studenci powinni również zidentyfikować firmy, które czerpią korzyści ze sztucznej inteligencji (AI) w tych branżach
Aby powiązać to ćwiczenie z wieloma zastosowaniami robotyki na świecie, poproś uczniów, aby zbadali cechy robotów humanoidalnych. Uczniowie powinni poznać różnorodne zastosowania takich robotów w przemyśle społecznym, zwierzęcym, domowym, mobilnym, ratowniczym oraz astronautycznym i lotniczym.
Motywuj dyskusję
Gdy uczniowie zapoznają się z zastosowaniem robotyki w sztukach kreatywnych, omówcie w grupie swoje ustalenia i pomysły.
P: W jaki sposób roboty są wykorzystywane w muzyce?
A: Sztuczna inteligencja (AI) służy do tworzenia i komponowania oryginalnej muzyki. Algorytmy są wykorzystywane na różne sposoby w branży muzycznej, od identyfikowania nowych talentów i osobistych preferencji muzycznych po promocje i marketing.
P: W jaki sposób roboty są wykorzystywane w teatrze?
A: Oriza Hirata, japoński dramaturg i reżyser, wykorzystuje roboty jako postacie w swojej sztuceaby pokazać współistnienie ludzi i robotów w sztuce za pomocą robota społecznego. Roboty tego typu są opracowywane przez takie firmy jak Hitachi, Honda, Sony, Fujitsu czy Toyota.
P: W jaki sposób roboty są wykorzystywane w filmie?
A: Animatronikę wykorzystuje się do naśladowania realistycznych ruchów obiektów nieożywionych i postaci w filmach bez użycia obrazu generowanego komputerowo (CGI). Na przykład niektóre dinozaury pokazane w filmach „Park Jurajski” były animatronikami. Ponadto przy opracowywaniu scenariusza, scenerii i filmowaniu wykorzystuje się roboty i technologie sztucznej inteligencji. W Hollywood technologię uczenia maszynowego stosuje się do analizy i identyfikacji docelowych odbiorców, prognoz przychodów ze sprzedaży biletów po debiucie zwiastunów oraz kampanii reklamowych ukierunkowanych na media społecznościowe.
P: W jaki sposób roboty są wykorzystywane w sztukach wizualnych?
A: Roboty, takie jak e-David, wykorzystują optymalizację wizualną do podejmowania decyzji artystycznych podczas odtwarzania dzieł sztuki. Stowarzyszenie Robotów w Architekturze stara się udostępnić roboty branży kreatywnej za pomocą robota KUKA. Robot KUKA jest narzędziem technologicznym służącym do optymalizacji projektów architektonicznych.