Skip to main content
Öğretmen Portalı

Öğretmen Araç Kutusu simgesi Öğretmen Araç Kutusu

Bu sayfa, makas bağlantılarının yarışma robotlarında sağlayabileceği olası faydalar konusunda öğrencileri bilgilendirecektir. Bu sayfayı okumadan önce, öğrencilerden makas bağlantılı bir robot tasarlamanın ne zaman faydalı olabileceği konusunda beyin fırtınası yapmalarını ve bu fikirleri mühendislik defterlerine yazmalarını isteyin. Öğrenciler fikirlerini yazdıktan sonra bu sayfayı tüm sınıf olarak okuyun.
Resimde gösterilen VEX IQ yapısı, asansöre güç sağlamak için bir motor eklenmesiyle birlikte makas bağlantılarının kullanılmasına bir örnektir. Hareketsiz olduğundan bu örnek rekabete hazır değildir ancak bu, Grabber benzeri bir cihaza motor eklemeyi vurgulamak için seçilmiştir. Öğrencilerin robotları için makas bağlantılarının diğer uygulamaları hakkında düşünmelerini sağlamak için Motivasyon Tartışması sorularını kullanın.

Motorlu Makaslı Kaldırma
A motorlu makas bağlantısı

Makas Bağlantılarıyla Tasarım

Belirli bir görevi gerçekleştirmek için robotunuzun şeklini ve boyutunu değiştirmeniz gerektiğinde tasarımınızda makas bağlantısını kullanabilirsiniz. Makas bağlantıları genellikle Raf Dişlileri ve Doğrusal Kaydırma Braketleri içeren robot tasarımlarına dahil edilir, böylece hareketleri bir motor tarafından kontrol edilebilir. Yarışmalar için bir robot tasarlama söz konusu olduğunda bu yararlı olabilir.

Birçok robot uygulamasında makas bağlantısı faydalıdır.

  • Robotun yüksekliğini artırmak için makas bağlantısı kullanılabilir.

  • Robotunuzun kompakt bir şekilde başlaması ancak yatay olarak uzanması gerekiyorsa genişliğini artırmak için bir makas bağlantısı kullanabilirsiniz.

  • Robotun nesneleri alıp farklı konumlara yerleştirmesi gerekiyorsa, makas bağlantısı robotun erişim alanını genişletebilir.

Tartışmayı Motive Et simgesi Tartışmayı Motive Edin

Soru: Fotoğraftaki motorlu makas bağlantısı sizce ne işe yarar?
A: Muhtemelen Grabber'ın yaptığı gibi bir şeyi yakalıyor veya sıkıştırıyor ancak bir motor tarafından çalıştırılıyor.

S: Bunun gibi bir robotun bir yarışmayı kazanma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyor musunuz?
A: Bu oyuna göre değişir ancak genel olarak bu robot etrafta dolaşamaz veya çimdiklemenin dışında pek bir şey yapamaz. Dolayısıyla çok fazla puan almamız pek mümkün görünmüyor.

S: Robotu rekabete daha hazır hale getirmek için aktarma organlarına sahip bir şasinin yanı sıra bu makaslı kaldırıcıya başka neler eklenebilir?
A: Cevaplar muhtemelen farklılık gösterecektir ancak en iyi yanıtlardan biri muhtemelen asansörün tepesine bir platform eklenebileceğidir. Bu, oyun nesnelerinin veya robotun diğer parçalarının gerektiği gibi yukarı ve aşağı hareket ettirilmesine olanak tanır. Diğer cevaplar, kıstırma ve tutma için daha iyi uçlar veya makas bağlantısının bir nesneyi tutmasına, tutmasına ve hareket ettirmesine izin verecek daha iyi bir taban içerebilir.

S: Bir yarışma robotunda makas bağlantısını nasıl kullanırsınız?
A: Yanıtlar muhtemelen bu sayfada listelenen ve amaçlanan üç uygulamadan ilham alacaktır. Öğrencilerden bağlantının nasıl işleyeceği ve bunun robotun tasarımına nasıl fayda sağlayacağı konusunda kendi ayrıntılarını eklemelerini isteyin.

Öğreniminizi Genişletin simgesi Öğreniminizi Genişletin

Bu aktiviteyi genişletmek için, makas bağlantısıyla alınması ve taşınması en kolay ve en zor oyun öğelerinin ne tür olacağını düşünün. Gerçek yarışma oyunu öğelerinin bazı örnekleri için, mevcut oyun öğelerini ve geçmiş oyun öğelerinigörmek üzere VEX web sitesini ziyaret edin.

Bu aktiviteyi robotik yarışmalarına bağlamak için öğrencilerden bir robotik yarışma ekibine katılmalarını isteyin. Bu yılki yarışma hakkında daha fazla bilgiyi Robotik Eğitimi & Yarışma Vakfı'nın (REC) web sitesindebulabilirsiniz. VIQC Hub uygulaması da indirilebilir ve VEX Robotik Yarışmasına katılan takımlar, seyirciler ve etkinlik planlayıcıları için ideal bir yarışma arkadaşıdır! Hakkında daha fazla bilgi edinin ve uygulamayı indirin buradan.

Tartışmayı Motive Et simgesi Tartışmayı Motive Edin - Sonuç

Öğrencileri tüm sınıf tartışmasına dahil ederek bu bölümü sonlandırın. Öğrencilerden yarışma robotlarındaki makas bağlantılarının değeri hakkındaki düşüncelerini paylaşmalarını ve bu bölümden öğrendiklerini özetlemelerini isteyin. Öğrencileri mühendislik defterlerindeki yorumlarını paylaşmaya teşvik edin.