Skip to main content

STEM Laboratuvarları
Vision Sensor

Öğretmen Portalı

16/17 VRC Sahası
VRC 2016-2017 Geçiş Alanı

Robot Yetenekleri

2016 - 2017 VEX Robotik Yarışması oyunu Crossover, oyuncuların renkli Hexball'larını puanlama bölgelerine yerleştirmelerini gerektirdi. Toplamda 28 Hexball vardı: Takım başına her renkten 14'er adet (mavi ve turuncu). Puanlar, takımın doğru renkli Hexball'unu kale bölgelerine yerleştirerek kazanıldı.

2016-2017'de VEX IQ Robotik Yarışmasında Görüş Sensörü kullanmak yasa dışı olmasına rağmen, yarışma takımlarının takıma özel renkli Hexball'u tespit etmek için Görüş Sensörünü kullanmanın fayda sağlayabileceğini hayal edebilirsiniz. Robot belirli bir renkli nesneye doğru hareket edecek ve onu yakalayacak şekilde programlanmış olsaydı, otonom dönem boyunca robotun doğru renkli Hexball'u alması daha kolay olurdu. Robot, otonom periyotta yanlış renkli Hexball'u seçerse robotun çok fazla puan alamama ihtimali vardır.

Benzer şekilde, Sürüş Becerileri Yarışması için takımların robotu, Hexball'u kaleye yerleştirecek kadar manuel olarak hizalaması zor olabilir. Robotu daha doğru bir şekilde hizalamak için Görüş Sensörü kullanılabilir.

Genel olarak, Görüş Sensörü, yetenekli ekiplerin robotu, Hexball'ları tespit etmek ve Hexball'ları hedeflere yerleştirmek üzere robotu uygun şekilde hizalamak için Vision Sensörünü kullanacak şekilde programlamasına büyük ölçüde yardımcı olabilirdi.

Öğretmen İpuçları simgesi Öğretmen İpuçları

VEX IQ Robotik Yarışmalarında yarışmakla ilgilenen öğrencilere, VEX IQ Robotik Yarışmaları için Görüş Sensörlerini kullanmanın yasa dışı olmaya devam ettiğini bildirin. Sonunda yasağın kalkması mümkün. VEX EDR Robotik Yarışmaları zaten bunlara izin veriyor ancak VEX IQ bölümü henüz izin vermiyor. Görüş Sensörünün kullanımının yasal olup olmadığını belirlemek için her sezonun başında VEX IQ Challenge'ın Oyun Kılavuzunu kontrol edin. Yasal hale gelirse/yasal hale geldiğinde ekipler, Görüş Sensörünün mücadeleyi tamamlamaya yardımcı olabileceği yollar hakkında beyin fırtınası yapabilir.

Öğreniminizi Genişletin simgesi Öğreniminizi Genişletin

Bu aktiviteyi genişletmek için öğrencilerinizden, bu yarışma oyununda potansiyel olarak kullanabilecekleri mavi ve turuncu nesneleri tespit edebilecekleri bir proje tasarlamalarını ve ana hatlarını çizmelerini isteyin!
Öğrencilerinizden aşağıdakileri yapmalarını isteyin:

  • Nesneleri Algılama örnek projesini açın.
    nesneleri algılama

  • Görüş Sensörünü turuncu nesneleri algılayacak şekilde yapılandırın. Yeni bir nesneyi yapılandırmayla ilgili yardım için burada tıklayın veya Görüş Sensörünü Yapılandırma eğitim videosunu izleyin.
    öğreticiler

  • Robotun mavi ve turuncu nesneleri tespit edip edemediğini gözlemlemek için projeyi indirin ve çalıştırın . Yardım için Proje İndirme ve Çalıştırma eğitim videosunu izleyin.

  • Zaman kalırsa Geçiş alanına benzer bir oyun alanı kurun. Puan kazanmak için Nesneleri Algılama projesini kullanma ve değiştirme alıştırması yapın!