Skip to main content

 

Öğretmen Araç Kutusu simgesi Öğretmen Araç Kutusu

Hazırlık aşamasının amacı öğrencileri Automed Challenge alanına alıştırmak ve ölçüm yapma konusunda onlara yardımcı olmaktır.
Eğer zaman sizin için önemliyse, alanı önceden hazırlayın, öğrencilere alanı ve kesin ölçümlerini gösterin ve bu görev için ne yapmaları gerektiğini açıklayın.

Öğrenciler bu hazırlık aşamasında planlamaya başlama konusunda istekli olabilirler ancak sorunu çözmek için sözde kod oluşturma bir sonraki aşamada başlayacaktır.

Otomatik Mücadeleye Hazırlanın

Bu mücadelede robotunuzu, ilaçları birkaç farklı odadaki hastalara dağıtırken bir hastanede gezinecek şekilde programlamanız gerekiyor. Bu görevi başarıyla tamamlamak için robotunuzu Başlangıç ​​Bölgesinden hareket edecek ve ilaçları almak üzere Eczanede 5 saniye duracak şekilde programlamanız gerekecek.

Proje daha sonra robotu Hasta Odalarının her birine (belirli bir sırayla 1, 2 ve 3) taşımalı ve ilacı dağıtmak için odada 3 saniye durmalıdır. Hastanede katlar arasında hareket edebilmek için robotun başka bir kata geçtiğini belirtmek üzere Asansör olarak belirlenen alana 5 saniye park etmesi gerekiyor.

İlaç tüm odalara dağıtıldıktan sonra robotun Başlatma Bölgesine dönmesi gerekir. Yukarıdaki hastane haritasını bant ve ölçüm çubuğu veya cetvel kullanarak zeminde yeniden oluşturmalısınız. Başlangıç ​​Bölgesi, Eczane, Asansör ve Hasta Odalarının nerede bulunduğunu belirttiğinizden emin olun.

Mücadeleyi tamamlamak için ihtiyacınız olacak:

  • Bant rulosu (hastane düzenini yerde oluşturmak için)

  • 1,8 metre x 2 metre açık alan

  • Metre çubuğu veya cetvel

Öğretmen İpuçları simgesi Öğretmen İpuçları

Her koşunun başlangıç ​​konumunun değişmemesi için robotun ön tekerleklerinin başlangıç ​​bölgesi içinde yerleştirileceği yeri bantla işaretleyin. Bu, mücadeleyi yürütürken daha tutarlı sonuçlar üretecektir.

Öğretmen Araç Kutusu simgesi Öğretmen Araç Kutusu - Otomatik Etkilerin Vurgulanması

Bu mücadeleye yönelik coşkuyu teşvik edin, çünkü bir Automed'in doğru şekilde programlanması topluma ve en savunmasız durumdaki hastalara ve hastaneye kaldırılanlara büyük fayda sağlar. Bu kolay bir iş değil ama öğrencilerin gurur duyması gereken bir şey çünkü bunun gibi teknolojik çözümler geliştiren mühendisler ve programcılar sağlık hizmetlerinin verimliliğini artırıyor ve bunun geniş kapsamlı faydaları var.
Öğrenciler Tıp Alanında Robotlar bölümündeki tartışma sırasında tıp alanında robotların bulunması konusunda çekincelerini dile getirdilerse, belki de onlardan Automed'i geliştirmenin veya insanileştirmenin potansiyel yollarını listelemelerini isteyin. Tıbbi ortamda robotun rolünü ve insanlarla etkileşimini geliştirmek için robotun davranışına ne eklemek istediklerini sorun. Tabii ki, bu iyileştirmelerin çoğu bu STEM Laboratuvarı'nın kapsamı dışındadır ancak öğrencilerin bu zorluğu daha fazla bağlamsallaştırmalarına yardımcı olabilir.

Öğrencilere, tüm teknolojiler gibi bu teknolojinin de daha önce tartışıldığı gibi olumlu ve olumsuz etkiler arasında bir dengeyi içerdiğini hatırlatın. Automed'in faydaları (ilaçların hassas ve zamanında uygulanması, hız ve verimlilik ve stoktaki ilaçların otomatik takibi, bunlardan birkaçı) muhtemelen maliyetlerden (hastane kadrosundaki değişiklikler, bir robotun daha az cana yakın tavrı, böyle bir robotun fiyatı ve arıza riskleri).