Skip to main content

STEM laboratorijas
Medbot Students

Roboti, kas uzlabo efektivitāti slimnīcās

Tehnoloģiju izmantošana dažādos veidos ietekmē cilvēkus, tostarp viņu drošību un komfortu. Medicīnas nozare vairāk paļaujas uz robotiem, lai veiktu parastos ikdienas uzdevumus slimnīcās. Tā kā slimnīcas mēdz pārvietot daudzus materiālus pa telpām visas dienas garumā, veselības aprūpē ir ļoti nepieciešami roboti, lai veiktu piegādes un transportēšanas uzdevumus. Ja roboti veic šāda veida uzdevumus, slimnīcas personāls kļūst efektīvāks, ietaupa naudu un ļauj medmāsām un ārstiem koncentrēties uz pacientu aprūpi.

Viens no materiāliem, ko roboti var droši un ātri piegādāt, ir zāles. Kad farmaceiti savos datoros ievada receptes, piegādes roboti savāc pareizo veidu un devu, skenējot pareizos svītrkodus. Pēc tam robots savāc un atzīmē zāles, sekojot līdzi, lai nodrošinātu, ka pareizās zāles sasniedz pacientam, kuram tā nepieciešama. Šie piegādes roboti var nogādāt marķētās zāles uz aprūpes stacijām vai pat atsevišķu pacientu istabām. Šī ir efektīvāka metode, kas var paātrināt kritisko medikamentu piegādi pacientiem, palīdzēt novērst darbinieku trūkumu un glabāt receptes drošā vietā transportēšanas laikā.

Daži medicīniskās piegādes roboti nedēļas laikā nobrauks vairāk nekā 400 jūdzes, veicot savus apgriezienus, pārvietojoties pa koridoriem, braucot ar liftiem un apstājoties dažādās stacijās. Papildus medicīnas preču piegādei daži roboti pat apmeklē, lai pārbaudītu pacientus un nogādātu viņu dzīvības pazīmes ārstiem. Tā kā robotika turpina attīstīties, pacienti turpinās gūt labumu no robotu atrašanās slimnīcas vidē.

Paplašiniet savu mācību ikonu Paplašiniet savu mācīšanos

Lai paplašinātu šo darbību, paskaidrojiet studentiem, ka medicīniskā piegāde nav vienīgais veids, kā roboti uzlabo slimnīcas. Lūdziet studentus apvienoties grupās pa diviem un pierakstīt savas idejas par dažiem citiem robotiem, kas varētu palīdzēt slimnīcā. Lūdziet viņiem uzrakstīt aprakstus un uzzīmēt attēlus, lai palīdzētu izskaidrot, ko robots darītu. Kad tas ir izdarīts, atkal apvienojiet klasi un lieciet katrai komandai prezentēt savas idejas.

Motivēt diskusijas ikona Motivējiet diskusiju - Robotu izmantošanas medicīnas jomā kompromisi un ētika

J: Katrai jaunai tehnoloģijai ir izmaksas un ieguvumi. Kādas ir robotu izmantošanas izmaksas medicīnas jomā?
A: Robota iegādes un uzturēšanas izmaksas (attiecas uz visām tehnoloģijām), kiberdrošības pārkāpumu un veselības datu noplūdes risks (attiecas uz katru datoru, kas atrodas medicīnas tīklā, un drošība tiek izstrādāta īpaši fiziskiem robotiem), Potenciāli varētu minēt darbavietu zaudēšanu, kas varētu būt nonākusi cilvēkiem, un mazāk harizmātisko dinamiku starp pacientiem un robotu.

J: Papildus iepriekš minētajām priekšrocībām un lomām, kādas varētu būt medicīnas robotu priekšrocības?
A: Viņi nav pakļauti pārliecināšanai, atkarībai vai spēku izsīkumam. Viņi var viegli izsekot daudz vairāk pacientu un atcerēties katram nekavējoties reģistrēties un izrakstīt zāles. Viņi var gan administrēt, gan izsekot medikamentu krājumiem. Viņi var vākt datus un izsekot pacientu aprūpes modeļiem, kurus cilvēki var nepamanīt. Protams, ir daudzi citi, kas šeit nav uzskaitīti, un citi, kas potenciāli tiek izstrādāti.

J: Ētika ir perspektīvas par to, kas ir morāli pareizi vai nepareizi, taisnīgi vai netaisnīgi, ko STEM un citas jomas izmanto, lai vadītu to, kā mēs rīkojamies, kādas jaunas tehnoloģijas mēs izstrādājam un kā tās attīstām. Viņi visi cenšas uzturēt ētisku praksi – labo praksi. Vai, jūsuprāt, būtu ētiski apmācīt medicīniskos robotus, liekot tiem ārstēt īstus pacientus?
A: Ir neētiski riskēt ar pacientu veselību, lai apmācītu medicīnas robotu uzlabot tā algoritmus, taču tas ir iespējams. Mašīnmācība ir termins, kad robots apgūst jaunus modeļus vai prasmes bez nepieciešamības programmēt. Bet tas būtu nevajadzīgs risks - neētisks risks -, ko medicīnas pakalpojumu sniedzēji nepieļautu. Jā, medicīnas robotam varētu būt iespēja mācīties pats, taču tas jau būtu ieprogrammēts ar nepieciešamajiem algoritmiem visu pacientu veselības un drošības aizsardzībai. Mums parasti vajadzētu paļauties uz to, ka ir ieviesti aizsardzības līdzekļi, kas aizsargā pret riskiem, mijiedarbojoties ar robotiem.