Skip to main content

Roboty poprawiające wydajność w szpitalach

Stosowanie technologii wpływa na człowieka na różne sposoby, w tym na jego bezpieczeństwo i komfort. Medycyna w większym stopniu polega na robotach do wykonywania codziennych zadań w szpitalach. Ponieważ szpitale zazwyczaj w ciągu dnia przemieszczają wiele materiałów po obiektach, w służbie zdrowia istnieje ogromne zapotrzebowanie na roboty do wykonywania zadań związanych z dostawą i transportem. Dzięki robotom realizującym tego typu zadania personel szpitala jest bardziej wydajny, oszczędza pieniądze, a pielęgniarki i lekarze mogą skupić się na opiece nad pacjentem.

Jednym z materiałów, który roboty mogą bezpiecznie i szybko dostarczyć, jest medycyna. Gdy farmaceuci wprowadzają recepty do swoich komputerów, roboty dostawcze pobierają właściwy rodzaj i dawkę, skanując właściwe kody kreskowe. Następnie robot zbiera i oznacza leki, śledząc je, aby mieć pewność, że właściwy lek dotrze do potrzebującego pacjenta. Te roboty dostawcze mogą przenosić oznakowane leki do placówek pielęgniarskich, a nawet do poszczególnych pokoi pacjentów. Jest to skuteczniejsza metoda, która może przyspieszyć dostarczanie pacjentom kluczowych leków, pomóc wypełnić lukę w personelu i przechowywać recepty w bezpiecznym miejscu podczas transportu.

Niektóre roboty dostarczające leki pokonują w ciągu tygodnia ponad 600 km, pokonując swoje obchody, poruszając się po korytarzach, jeżdżąc windami i zatrzymując się na różnych stacjach. Oprócz dostarczania środków medycznych niektóre roboty odwiedzają nawet pacjentów, aby sprawdzić stan pacjentów i zbadać lekarzom parametry życiowe. W miarę ciągłego rozwoju robotyki pacjenci będą w dalszym ciągu odnosić korzyści z obecności robotów w środowisku szpitalnym.

Ikona Rozszerz swoją naukę Rozszerz swoją naukę

Aby rozszerzyć to ćwiczenie, wyjaśnij uczniom, że dostarczanie leków to nie jedyny sposób, w jaki roboty ulepszają szpitale. Poproś uczniów, aby dobrali się w dwuosobowe grupy i zapisali swoje pomysły na temat innych robotów, które mogłyby pomóc w szpitalu. Poproś ich, aby napisali opisy i narysowali rysunki, które pomogą wyjaśnić, co zrobiłby robot. Kiedy już to zrobisz, zbierz klasę ponownie i poproś każdy zespół o zaprezentowanie swoich pomysłów.

Ikona motywowania do dyskusji Motywuj do dyskusji i etyka korzystania z robotów w medycynie

P: Każda nowa technologia wiąże się z kosztami i korzyściami. Jakie są koszty wykorzystania robotów w medycynie?
A: Koszt zakupu i utrzymania robota (dotyczy wszystkich technologii), ryzyko naruszeń cyberbezpieczeństwa i wycieków danych zdrowotnych (dotyczy każdego komputera w sieci medycznej, a zabezpieczenia są opracowywane specjalnie dla robotów fizycznych), Można by potencjalnie wspomnieć o utracie miejsc pracy, które mogłyby zostać przeznaczone dla ludzi, oraz o mniej charyzmatycznej dynamice między pacjentami a robotem.

P: Oprócz korzyści i ról wymienionych powyżej, jakie korzyści mogą mieć roboty medyczne?
A: Nie są podatni na perswazję, uzależnienie czy wyczerpanie. Mogą z łatwością śledzić znacznie większą liczbę pacjentów i pamiętać o niezwłocznym meldowaniu się i podawaniu leków każdemu z nich. Mogą zarówno administrować, jak i śledzić zapasy leków. Mogą gromadzić dane i śledzić wzorce opieki nad pacjentem, które ludzie mogą przeoczyć. Oczywiście istnieje wiele innych, których tutaj nie wymieniono, a także inne, które są potencjalnie w fazie rozwoju.

P: Etyka to spojrzenie na to, co jest moralnie dobre, a co złe, sprawiedliwe lub niesprawiedliwe, stosowane w STEM i innych dziedzinach, aby kierować tym, jak się zachowujemy, jakie nowe technologie rozwijamy i jak je rozwijamy. Wszyscy starają się zachować praktyki etyczne – dobre praktyki. Czy sądzisz, że etyczne byłoby szkolenie robotów medycznych w oparciu o to, by leczyli rzeczywistych pacjentów?
A: Nieetyczne jest narażanie zdrowia pacjentów w celu szkolenia robota medycznego w zakresie udoskonalania jego algorytmów, ale jest to możliwe. Uczenie maszynowe to termin określający sytuację, w której robot uczy się na podstawie nowych wzorców lub umiejętności, bez konieczności programowania. Byłoby to jednak niepotrzebne ryzyko – ryzyko nieetyczne – na które dostawcy usług medycznych nie pozwoliliby. Tak, robot medyczny mógłby mieć potencjał do samodzielnego uczenia się, ale miałby już zaprogramowane algorytmy niezbędne do ochrony zdrowia i bezpieczeństwa wszystkich pacjentów. Generalnie powinniśmy ufać, że istnieją zabezpieczenia chroniące przed zagrożeniami podczas interakcji z robotami.