Skip to main content

Kariyer Bağlantıları

Aşağıdaki kariyerler, bu Ünitede uyguladığınız becerileri ve kavramları kullanır. Bu kariyerlerden birini seçin ve Seçim Kurulundaki bir aktiviteyi tamamlayın.

Uzaktan Kumandalı Araç (ROV) Pilotu

ROV, arama ve kurtarmadan petrol ve gaza, bilimsel araştırmaya kadar çeşitli endüstrilerde kullanılan bir dalgıç aracıdır. ROV pilotları, gemiyi uzaktan yönlendirir ve hedeflerin konumlarını belirlemek ve görev hedeflerine ulaşmak için ekiplerle birlikte çalışır. ROV pilotları inşaat mühendisliği alanlarında, savunma sanayinde, çevre bilimlerinde, deniz arkeolojisinde, petrol ve gaz endüstrilerinde, akademik bilimsel çalışmalarda ve daha birçok alanda çalışabilir. Bir ROV pilotu olarak, bilimsel çabalar için istilacı türleri izlemek amacıyla veri toplama gibi şeyler yapabilirsiniz.

ROV pilotlarının çok yönlü olması gerekir çünkü her görevin hedefleri ve çevresel koşulları farklıdır. ROV pilotlarının su sıcaklığı, yoğunluk ve tuzluluk gibi şeylere uyum sağlaması gerekiyor, bu da hem otonom hem de sürücü kontrollü davranışları içeren uzaktan sürüş stratejilerini sürekli olarak gözden geçirmelerini ve iyileştirmelerini gerektiriyor. Bir ROV pilotu gibi, bu Birimde stratejiler geliştirmek ve zorlu hedeflere ulaşmak için bir ekiple çalıştınız. Küp Toplayıcı yarışmasında ve etkinliklerinde daha etkili bir sürücü olabilmek için Kontrol Cihazını nasıl kullandığınızı özelleştirmeyi de içeren, sürücü kontrolü ve otonom sürüş için farklı stratejiler oluştururken çok yönlü olmanız gerekiyordu.

Su altındaki bir ROV'un görüntüsü

Test Mühendisi - Otonom Araçlar

Otonom araçlara yönelik bir Test Mühendisi, test prosedürlerini tasarlar ve uygular ve laboratuvar ortamında ve karayolu araç ortamlarında otonom araçlar üzerinde test faaliyetleri gerçekleştirir. Test Mühendisleri, kendi kendine giden arabalar, su altı arama ve kurtarma robotları ve saha çalışması yapan otonom tarım robotları dahil olmak üzere yüksek düzeyde otomasyona sahip araçların operasyonlarını test etmek ve izlemek için mühendisler, teknisyenler ve müşterilerden oluşan ekiplerle birlikte çalışır. Test Mühendisleri, test için araçlar ve süreçler geliştirir ve ekiplerinin otonom araçların yeteneklerini geliştirirken bilinçli kararlar alabilmesi için süreçlerinin her aşamasını belgelendirir.

Bir Test Mühendisi gibi, otonom hareketi de içeren oyun stratejinizi yinelemek ve geliştirmek için bir ekiple çalıştınız. Robotunuzun  Küp Toplayıcı'daki görevleri tamamlama yeteneğini geliştirmek için kodunuzu test ettiniz ve yinelediniz. Gözlemlerinizi ve test sonuçlarınızı mühendislik defterinize belgeleyerek, robotunuzun performansını artırırken bilinçli kararlar vermek için verileri analiz edebildiniz. Tıpkı Test Mühendisleri gibi, robotunuzun otonom sürüş performansını artırmak için verileri topladınız ve analiz ettiniz.

bilgisayarda çalışan bir test mühendisinin görüntüsü

Bu Birimin becerilerini ve büyük fikirlerini kullanan başka bir kariyer bulabilir misiniz?

Seçtiğiniz kariyere ilişkin bir Seçim Kurulu etkinliğini tamamlayıp tamamlayamayacağınızı görmek için öğretmeninizle konuşun.

Bir Etkinlik Seçin

Sizi en çok ilgilendiren kariyeri seçtikten sonra anlayışınızı derinleştirmek için aşağıdaki ​​aktiviteden birini seçin.

Sosyal Medya Hikayesi

Seçtiğiniz kariyer hakkında bir sosyal medya hikayesi oluşturun. Bunu çizebilir veya çevrimiçi bir şablon kullanabilirsiniz. Bu kariyere sahip birinin tipik bir iş günü boyunca paylaşacağı 5 resim ve başlık ekleyin.

3-2-1 Özet

Seçtiğiniz kariyerle ilgili bir makale okuyun ve okuduklarınızdan öğrendiğiniz üç şeyi, ilginç bulduğunuz ve hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğiniz iki şeyi ve hala aklınızda olan bir soruyu kaydederek bunun için bir 3-2-1 Özeti yazın.

Kariyerinizin kutusunu açın!

Seçtiğiniz kariyerde uzman olduğunuzu ve işiniz için 3 önemli araçtan oluşan bir kutu aldığınızı varsayalım. Kutudaki araçlarla ilgili, her birinin önemini ve kariyeriniz için neden gerekli olduğunu açıklayan bir kutu açma videosu hazırlayın. Kutunun dışında ve araçları yaparken yaratıcı olun. Hedef kitlenizin kariyeriniz hakkında hiçbir şey bilmediğini düşünün ve bunu videonuzun başında net bir şekilde açıkladığınızdan emin olun! 

 

Podcast Yansıması

Seçtiğiniz alanla ilgili bir podcast bulun ve dinleyin. Kariyer hakkında öğrendiklerinizi, size verdiği fikirleri, sizin için oluşturduğu soruları veya diğer ilgili düşünceleri içeren podcast hakkında bir düşünce yazın. Bir arkadaşınızla paylaşın.

Profesyonel Profil

Seçtiğiniz kariyerde bir profesyonel olduğunuzu hayal edin ve bu kariyer için gerekli olan eğitim türleri ve nitelikler hakkında daha fazla bilgi edinmek için araştırma yapın.  Ağ oluşturma ve iş arama için kullanılanlar gibi hayali bir çevrimiçi profesyonel sosyal medya profili oluşturun. İş unvanınızı, çalıştığınız şirketi, yılların deneyimini, derecelerinizi ve işe kattığınız en az 4 beceriyi veya güçlü yönlerinizi ekleyin.

 

En Yüksek Onurlar

Seçtiğiniz kariyerde birine verilen en büyük onur nedir? Ödülün/ödüllerin ne olduğunu öğrenmek için araştırma yapın ve ardından bu ödülü kazanan biri hakkında bilgi edinin. Bu kişi hakkında, en önemli başarılarının neler olduğu, ona kimin mentorluk yaptığı, ne tür zorlukların üstesinden gelmek zorunda kaldığı, eğitim geçmişinin ne olduğu ve başka hangi hedeflere sahip olduğu gibi 5 parça bilgiyi öğrenin. Bu bilgiyi içeren biyografik bir paragraf yazın. 

Seçim panosu etkinliğinizi tamamladıktan sonra öğretmeninizle görüşün.


Bu Birim hakkında bilgilendirmeye hazırlanmak için Sonraki > seçin.