Skip to main content

STEM Laboratuvarları
Hızı Değiştirme

Öğretmen Portalı

Öğretmen Araç Kutusu simgesi Öğretmen Araç Kutusu - Bu Bölümün Amacı

Bu Uygulama bölümü, öğrencilerin bir robotun hızının ayarlanmasının sürücüsüz arabalar, uyarlanabilir hız sabitleyici ve asansörler gibi günlük deneyimlerle nasıl bağlantılı olduğunu anlamalarına yardımcı olacaktır. Bu bölüme, öğrencilerden hızı değiştirmenin faydalı olabileceği bazı durumları belirlemelerini isteyerek başlayın. Öğrenciler bir cismin hızının değişmesinin ne anlama geldiği konusunda bazı yanılgılara sahip olabilirler. Okumadan sonra referans alınabilmesi için öğrencilerin cevaplarını sınıfta listeleyin. Uygula bölümü ayrıca VEX Robotics yarışmasında bir robotun hızını ayarlamanın hangi yollarla kullanılabileceğini de tartışır.

Bu Uygula sayfaları bir sınıf olarak üzerinde çalışılabilir.

  • Birlikte “Taşıtların Hızı” Uygulama sayfasını okuyun.

  • Konuyla ilgili bir sınıf tartışmasını kolaylaştırın.

  • Birlikte “Rekabet Robotlarının Hızının Değiştirilmesi” sayfasını okuyun.

  • Konuyla ilgili bir sınıf tartışmasını kolaylaştırın.

Sınıfta veya ev ödevi olarak boş zamanınız varsa, Öğrenmenizi Genişletin bölümleri, öğrencilerin robotiğin yaşamları boyunca nasıl kullanıldığı hakkında düşünmelerini sağlamak için başka seçenekler sunar.

Seyir kontrolü
Yavaşlamak veya hızlanmak için önündeki nesneleri algılayan bir araç.

Uyarlanabilir Hız Sabitleyici

Günümüzün robotları ve özellikle arabaları pek çok otomatik hareketi gerçekleştirme yeteneğine sahiptir. Bazı arabalar kendi kendilerine park edebilir ve hatta gidebilirler. Birçok yeni araç ve sürücüsüz otomobilde Adaptif Hız Sabitleyici (ACC) bulunur. Bu özellik, aracı belirli bir hıza ayarlıyor ve sensörleri kullanarak önündeki nesnelere göre yavaşlaması mı yoksa hızlanması mı gerektiğini belirliyor. Bu nasıl faydalıdır? Bir nesne ne kadar hızlı hareket ediyorsa, o kadar fazla momentum veya enerjiye sahiptir. Bu nedenle diğer arabalar gibi nesnelerle çarpışmak tehlikelidir. Diyelim ki otoyolda araç kullanıyorsunuz ve ACC'nizi 65 mil/saat'e ayarladınız. Arabanız, hızını değiştirmesi gerekene kadar saatte 65 mil hızla gidecektir. Önünüzdeki bir araba aniden frene basarsa, arabanız önünüzdeki arabanın yavaşladığını hissedebilecek ve siz de onlara çarpmamak için yavaşlayacak. Öndeki araba hızlanınca sizin arabanız da hızlanacaktır. Yol yokuş yukarı çıkmaya başladığında araç, ayarladığınız 65 mil/saat hızını korumak için hızlanacaktır.

Asansörler, düzgün çalışması için hızlarını değiştirmesi gereken robotlara bir başka örnektir. Bir asansöre adım attığınızda asansörün maksimum hızıyla yukarı veya aşağı hareket etmeye başladığını hayal edebiliyor musunuz? Muhtemelen düşeceksin! Asansörler, yolcuların güvenliğini sağlamak için daha düşük bir hızda başlamalı ve bitmelidir.

Öğreniminizi Genişletin simgesi Öğreniminizi Genişletin - Gündelik Hız Değişiklikleri

Hızları kendi başlarına değiştiren veya güvenliği sağlamak veya performansı en üst düzeye çıkarmak için hızları değiştirme yeteneğine sahip birçok robot ve günlük nesne vardır. Öğrencilerin hızı değiştiren farklı robotlar hakkında düşünmelerini sağlamak için onlardan hızı değiştirdiğine inandıkları beş robot veya nesne hakkında beyin fırtınası yapmalarını isteyin. Beş tanesine karar verdikten sonra, öğrencilerden hızlarını değiştirip değiştirmediklerini teyit edebilmeleri için beş tercihlerini araştırmalarını isteyin. Bazı örnekler şunları içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir: saç kurutma makinesi, pişirme mikseri, bisikletler, otomatik süpürgeler veya otomatik olarak açılan kapılar. Öğrenciler bulgularını sınıfla paylaşmaya hazırlıklı olmalı ve bulgularını mühendislik defterlerine yazabilmelidir.