Skip to main content

Laboratoria STEM
Aleja Rozmachu Student

VEX V5 Speedbot ma za zadanie zapewnić Ci komfortową pracę z systemem tak szybko, jak to możliwe. Teraz, gdy kompilacja jest już ukończona, zbadaj i zobacz, co potrafi. Następnie odpowiedz na te pytania w swoim notatniku inżynierskim.

  1. W jaki sposób taka konstrukcja robota może być w niektórych scenariuszach bardziej korzystna w porównaniu z większą i bardziej złożoną konstrukcją?

  2. Gdyby ten robot miał za zadanie popychać do przodu piłkę, bardzo podobną do piłki do koszykówki lub kręgli, jakie cechy budowy robota byłyby ważne? Jakie cechy piłki należy wziąć pod uwagę?

  3. Gdybyś miał zaprojektować nową wersję tej kompilacji, co byś dodał lub z niej usunął, aby poprawić jej zdolność do wypychania obiektów? Wyjaśnij za pomocą szczegółów i szkiców.

Ikona Zestawu narzędzi nauczyciela Zestaw narzędzi nauczyciela

  1. Odpowiedzi mogą się różnić, ale mogą obejmować takie przypadki, jak korzyść wynikająca z niewielkich rozmiarów. Ma zdolność przemieszczania się pod obiektami, czego nie jest w stanie osiągnąć większa konstrukcja. Speedbot może być również szybszy w porównaniu do większej i cięższej wersji.

  2. Możliwe odpowiedzi obejmują stabilność, równowagę, moc lub prędkość. Należy wziąć pod uwagę cechy piłki, takie jak jej rozmiar i waga.

  3. Odpowiedzi mogą się różnić, ale mogą obejmować usunięcie części w celu zwiększenia szybkości lub dodanie części, aby mieć większą kontrolę nad pchaniem obiektów – podobnie jak w przypadku buldożera. Jeśli uczniowie mają trudności, innym sposobem zadania tego pytania jest: „Jakie części można dodać do robota lub z niego zdjąć?”