Skip to main content

STEM Laboratuvarları
Momentum Sokağı Öğrenci

VEX V5 Speedbot, sistemle mümkün olan en kısa sürede rahatça çalışmanızı sağlamayı amaçlamaktadır. Artık yapı bittiğine göre keşfedin ve neler yapabileceğini görün. Daha sonra bu soruları mühendislik defterinizde yanıtlayın.

  1. Bu robot yapısı bazı senaryolarda daha büyük ve daha karmaşık bir yapıya kıyasla nasıl daha faydalı olabilir?

  2. Eğer bu robotun görevi basketbol veya bowling topuna çok benzer şekilde topu ileri doğru itmek olsaydı, robot yapısının hangi özellikleri önemli olurdu? Topun hangi özelliklerinin dikkate alınması gerekir?

  3. Bu yapının yeni bir versiyonunu tasarlamakla görevlendirilmiş olsaydınız, nesneleri itme yeteneğini geliştirmek için yapıya ne ekler veya neleri çıkarırdınız? Detaylar ve çizimlerle açıklayın.

Öğretmen Araç Kutusu simgesi Öğretmen Araç Kutusu

  1. Cevaplar farklılık gösterebilir ancak küçük boyutunun faydası gibi örnekleri içerebilir. Daha büyük bir yapının yapamayacağı nesnelerin altından geçme yeteneğine sahiptir. Speedbot ayrıca daha büyük ve daha ağır bir yapıya kıyasla daha hızlı olabilir.

  2. Olası cevaplar arasında stabilite, denge, güç veya hız yer alır. Topun büyüklüğü ve ağırlığı gibi özelliklerinin dikkate alınması gerekir.

  3. Cevaplar farklılık gösterebilir ancak hız için parçaların çıkarılmasını veya buldozere benzer şekilde nesneleri itme üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak için parçaların eklenmesini içerebilir. Öğrenciler zorlanıyorsa bu soruyu sormanın başka bir yolu da "Robota hangi parçalar eklenebilir veya robottan hangi parçalar çıkarılabilir?"