Skip to main content

Robot Soccer
Ders 3: Robot Futbol Yarışması

Rekabet etmek

Artık Robot Futbolu yarışmasında yarışmanın zamanı geldi! Bu ikiye iki sürücülü kontrol yarışmasında robotunuz, ikinci bir robotla numaralı takımda oynayacak. Birlikte küpü rakip takımın kalesine doğru hareket ettirerek mümkün olduğu kadar çok gol atmaya çalışacaksınız. Her maç 60 saniyelik oyun süresinden oluşur ve zamanlayıcı her golün ardından Sahadaki robotları ve küpü sıfırlamak için duracaktır. Maç sonunda en çok gol atan takım kazanır! Daha önce öğrendiklerinizi Robot Futbolu yarışmasında uygulamak için kullanabileceğiniz süreci öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyin.

Kuralları Anlamak

Robot Futbolu, iki robota karşı iki robot maçı olarak gerçekleşir; burada amaç, küpü rakip takımın kalesine taşıyarak gol atmaktır. Her gol atıldığında saat durur ve Saha sıfırlanır. 60 saniyelik oyun süresinin sonunda en çok golü atan takım kazanır!

Siz ve ekibiniz, puanınızı en üst düzeye çıkarmak için mühendislik tasarım sürecini robotlarınıza ve sürüş stratejinize uygulayabilirsiniz. 

Robot Futbolu yarışmasında başarılı bir şekilde rekabet etmek için kullanabileceğiniz birçok strateji var. Robot Futbolu oyununun bir örneğini çalışırken görmek için bu animasyonu izleyin! 

Video dosyası

Yarışma kurallarını analiz etmek ve yorumlamak için bu belgeyi okuyun.Google Dokümanı / .docx / .pdf

Kuralları okurken bunları bir oyun stratejisi geliştirmek için nasıl kullanabileceğinizi düşünün.

Simple Clawbot'un Robot Soccer'da gol attığı görüntü

Anlayışınızı Kontrol Edin 

Bir sonraki videoya geçmeden önce mühendislik defterinizde bulunan aşağıdaki belgede yer alan soruları cevaplayarak yarışmanın kurallarını anladığınızdan emin olun. 

Anladığınızı Kontrol Edin sorularıGoogle Dokümanı / .docx / .pdf

Mühendislik Tasarım Sürecinin Uygulanması

Robot Futbolu yarışması için oyun stratejinizi, sürücü stratejinizi veya robot tasarımınızı geliştirmeye ve yinelemeye devam etmek için gerekli adımları nasıl atacağınızı görmek üzere mühendislik tasarım süreci hakkındaki bu videoyu izleyin. 

Açık Mühendislik Tasarım Süreci Posteri

İşbirlikçi Karar Alma

Mühendislik tasarım süreci boyunca çalışırken ekip üyelerinizle iletişim kurmanız gerekecektir. Ekibinizle karar alırken kullanabileceğiniz iyi iletişim örneklerini görmek için bu videoyu izleyin.


Derse Genel Bakış'a geri dönmek için < Dersler Dön'ü seçin. 

Bu Ders boyunca öğrendikleriniz ve yaptıklarınız üzerinde düşünmek için Sonraki > seçin.