Graj w Robosoccera!
W tym wyzwaniu będziesz grać w piłkę nożną za pomocą robota VEX V5 Speedbot wraz ze wszystkimi dodanymi do niego dodatkami. Będziesz sterować kontrolerem robota za pomocą programu Drive w urządzeniu Robot Brain V5.
Jedna osoba będzie sędziować mecz i czuwać, aby każda drużyna przestrzegała zasad.
Zasady wyzwania:
-
Piłka powinna być umieszczona na środku boiska na początku każdego meczu i po każdym golu.
-
Robot musi rozpocząć przed twoją siatką.
-
Gracze muszą stać za własną bramką przez cały czas trwania gry.
-
Każda gra trwa 5 minut.
-
Na mniejszych boiskach (3m x 3m lub mniej) w każdej drużynie powinien znajdować się tylko jeden zawodnik. Zespoły mogą zwiększać swój rozmiar (2 na 2 lub 3 na 3) w przypadku większych pól.
-
Aby punkt został zaliczony, piłka musi całkowicie znaleźć się w bramce.
-
Każdy gol jest wart 1 punkt.
-
Po zdobyciu gola roboty każdej drużyny muszą wrócić na przód bramki, a obie drużyny muszą pokazać sędziemu kciuki w górę, aby zasygnalizować, że są gotowe do rozpoczęcia meczu.
-
Sędzia rozpocznie grę i stoper, mówiąc „Go!” na początku meczu i po każdym golu.
-
Zespół z największą liczbą punktów na koniec wygrywa!
-
Baw się dobrze!
Wskazówki dla nauczycieli
Zwiększ zaangażowanie, prosząc uczniów/zespoły o wybranie międzynarodowej drużyny, w której będą udawać, że grają. Poproś uczniów, aby przyjrzeli się rywalizacjom, aby dodać emocji meczom. Uczniowie mogą nawet przynosić flagi krajów, które będą wywieszane podczas meczów.
Zestaw narzędzi dla nauczycieli - rozwiązań
Rozwiązania będą się znacznie różnić w zależności od materiałów dostępnych dla uczniów i sposobu, w jaki zdecydują się włączyć przystawkę do ogólnego projektu robota.
Niektórzy uczniowie mogą zdecydować się na dodanie wielu elementów dodatkowych, na przykład po jednym z każdej strony robota, tak aby jedna strona służyła do przenoszenia piłki, a druga do pilnowania bramki. Jest to dopuszczalne i świadczy o dobrej intuicji projektowej. Czasami trudno jest zaprojektować komponent wielofunkcyjny. Projekty są czasami lepsze, gdy każdy komponent ma bardziej ukierunkowaną funkcję.