Skip to main content
Tanári portál

Tanári eszköztár ikonra Tanári eszköztár

  • A szakasz célja
    A Play szakasz célja, hogy a tanulók megtanulják beprogramozni az Autopilot robotot, hogy a [set drive speed] és a [set turn velocity] blokkok segítségével különböző sebességgel vezessen és forduljon. A tanulók úgy kezdik a játék részt, hogy megtanulnak az alapértelmezett sebességgel (50%) vezetni, majd csökkentik, majd növelik a sebességet. A tevékenység megkezdése előtt egy csapot helyeznek az Autopilot egyik kerekére, hogy tisztábban lássák a sebességkülönbségeket. Ezután megtanulnak az alapértelmezett sebességgel (50%) fordulni, csökkenteni és növelni a sebességet.

    Olvassa el ezt az oldalt a tanulókkal, mielőtt továbblépne a Változó sebesség felfedezéséhez. Használja a Motiválj megbeszélés kérdéseit az olvasás után, hogy fontolja meg, mikor változtathatják meg robotjaik sebességét különböző feladatokhoz.

  • Robot viselkedések
    A sebesség megváltoztatásához szükséges robotviselkedések megtekintéséhez kattintson a linkek egyikére (Google Doc/.docx/.pdf).

 

A VEX IQ Smart Motorok programozhatók úgy, hogy különböző sebességgel forogjanak vagy hajtsanak. Ha korábban beprogramozta a robotját vezetésre vagy fordulásra, valószínűleg az alapértelmezett sebességgel tette. Az alapértelmezett sebesség az a sebesség, amellyel a Smart Motors automatikusan forog – ha nem ad hozzá semmilyen blokkot a sebesség beállításához. Az alapértelmezett sebesség a maximális sebesség 50%-a. A maximális sebesség 100%.

A sebesség beállítására szolgáló blokkok fontosak, mert előfordulhat, hogy azt szeretné, hogy a robot gyorsabban vagy lassabban vezessen vagy forduljon. Például előfordulhat, hogy egy másik robot ellen versenyez, és azt szeretné, hogy a robot a lehető leggyorsabban vezessen. Vagy azt szeretné, hogy a robot lassabban vezessen vagy forduljon, mint amikor gondosan kell végrehajtania egy feladatot, például egy labirintusban.

 

Motiválni vita ikonra Motiválja a beszélgetést

K: Használt már valaki blokkot a sebesség beállítására? Miért használták? Hogyan tette jobbá a robotjuk projektjét?
A: Ha még egyik diák sem használt ilyet, akkor továbbléphet a következő kérdésre. Ha egy tanuló(k) használtak ilyet, kérd meg őket, hogy magyarázzák el, miért használták a projektjükben. Emelje ki minden tanuló számára, hogy a motorok lassítása vagy növelése megfelelő volt a robot feladatához.

K: Milyen dolgokra programozna egy robotot lassan? Milyen dolgokra programozna be egy robotot gyorsan?
A: A válaszok nagyon eltérőek lehetnek, de ennek a beszélgetésnek rá kell mutatnia arra, hogy a gondos precizitást igénylő feladatok gyakran lassabban készülnek el. Olyan helyzetekben, amikor a befejezésig eltelt idő fontosabb, mint a gondos precizitás, a robot gyorsabb mozgásra is beprogramozható.

Tanári eszköztár ikonra Tanári eszköztár - Sebesség vs. sebesség

Ebben a STEM Labban a hallgatók blokkokat használnak a sebesség beállítására, de elsősorban a sebességblokkon belüli maximális sebesség százalékos módosítására összpontosít. A sebességet általában sebességként és irányként is definiálják. A diákok megkérdezhetik ezt. A robot sebességének megváltoztatása a sebességét is megváltoztatja. A robot mozgásának iránya más blokkban van beállítva (pl. [hajtás] vagy [fordulás] blokk).