Tanári eszköztár - kód
A vizsgálatnak ebben a részében a tanulók elkészítik a projektet az újrahasznosítási feladat elvégzésére. A tanulóknak a következőkre lesz szükségük:
-
Hozd létre a projektfájlt
-
Vázolja fel a lépéseket megjegyzés blokkok segítségével
-
Fordítsa le a megjegyzésblokkokat VEXcode IQ-ba
-
Készítse elő és futtassa a projektet
1. lépés: Felkészülés a kódolásra
Ne feledje, hogy bármikor megtekintheti az oktatóanyagokat a blokkokkal, sorozatokkal és hibaelhárítással kapcsolatos további információkért. Használja a Súgó részt, ha tudni szeretné, hogy egy adott blokk mit csinál, vagy hogyan kell használni.
Speciális blokkok használata
Adott távolság mozgatásához használja a [drive for] blokkot, és változtassa meg az irányt és a megtett távolságot a blokk paramétereinek módosításával.
Ha tetszőleges fokonkénti lépésekben jobbra vagy balra szeretne fordulni, használja a [turn for] blokkot. Ismét beállíthatja a paramétereket a tervezési igényeinek megfelelően.
Új projekt megnyitása
A programozónak új projektet kell indítania az Autopilot (Drivetrain) sablonnal, el kell neveznie és el kell mentenie. Mivel útvonalat fogunk létrehozni egy újrahasznosító robot számára, nevezze át projektjét „Recycle Run”-ra.
A kezdéssel kapcsolatos emlékeztetőkért tekintse meg az oktatóanyagokat, vagy tekintse meg referenciaként a példaprogramokat.
Tanári tippek
-
Ennek ugyanazt a folyamatot kell követnie, mint az előző Drive and Turning Labs-ban. Kérjen meg egy nem programozó tanulót, hogy emlékeztesse az osztályt ezekre a lépésekre, hogy megbizonyosodjon arról, hogy mindenki elkötelezett és követi a folyamatot (még akkor is, ha fizikailag nem nyomja meg a gombokat).
-
Emlékeztesd a tanulókat a Segítség szakaszra, és arra, hogy a folyamat során mindig elérhető, ha további támogatásra van szükségük. A tanulókat ösztönözni kell arra, hogy az út során maguk végezzenek hibaelhárítást, mielőtt tanári támogatást kérnének.
-
Ha a hallgató először használja a VEXcode IQ-t, a vizsgálat során bármikor hivatkozhat az oktatóanyagokra. Az oktatóanyagok az eszköztárban találhatók.
2. lépés: Hozzon létre egy lépéslistát a megjegyzésblokkok segítségével
Mik azok a megjegyzések?
Általában megjegyzéseket fűznek a projektekhez, hogy elmagyarázzák, mit szeretne a programozó a projekt részeitől. Így hasznosak az együttműködésben és a hibaelhárításban.
Ebben az esetben ezeket fogjuk használni, hogy általános listát készítsünk azokról a lépésekről, amelyeket a robotnak meg kell tennie a feladat elvégzéséhez.
Mi az első dolog, amit a robot megtesz?
A projektben a [megjegyzés] blokkokkal hozzon létre egy alapvető sorozatot a csoportjában. A felvevőnek vagy programozónak fel kell sorolnia a VEXcode IQ első 10 lépését, minden lépéshez megjegyzés blokkkal. Lásd a példát itt.
A blokkban lévő szövegnek nem kell olyan konkrétnak lennie, mint maguknak a blokknak, mivel ez csak egy útmutató, amelyet követni kell, amikor elkezdi létrehozni a tényleges kódolási szekvenciát.
Tanári eszköztár - Megjegyzések
Ez megtehető egy Megjegyzés a projekthez használatával is. Egy megjegyzéssel csak be kell írnia a lépéseket, hasonlóan ahhoz, ahogyan azokat papíron listázná. Ebben az esetben a megjegyzések és megjegyzések felcserélhetően használhatók. Két okból választjuk a megjegyzésblokkok használatát itt: azért, hogy extra gyakorlatot szerezzünk a VEXcode IQ blokk-módszer természetével, és mert munka közben minden megjegyzés lépést hozzáadhat a tényleges kódblokk-szekvenciához.
Kattintson a VEX Robotics Tudásbázis hivatkozásaira további információkért megjegyzés és megjegyzés.
3. lépés: Hozza létre a kódolási szekvenciát
Most itt az ideje, hogy ezeket a lépéseket blokkszekvenciává fordítsa.
-
A robotnak előrefelé kell kezdenie az utat, ezért húzza át a [drive for] blokkot, és állítsa be a paramétereket, hogy megfeleljenek az útvonal első lépésének.
-
Keresse meg a következő lépést, dobja el a blokk kanyarját, és állítsa be a paramétereket, hogy megfeleljenek az útvonal következő lépésének.
Amikor belép egy szobába, adjon hozzá egy jelzőblokkot (például [az Touch LED színének beállítása] vagy [hang lejátszása]). Mivel az Autopilot valójában nem tudja felvenni a dolgokat, a jelző azt jelzi, hogy a robot felveszi az újrahasznosítást, mielőtt továbbhaladna. -
Addig húzza át a blokkokat és állítsa be a paramétereket, amíg be nem fejezi a Recycle Robot útvonalát.
Tanári eszköztár
-
Ellenőrzés Útközben
Miközben diákjai dolgoznak és kísérleteznek, sétáljon körbe, hogy figyelemmel kísérhesse a fejlődést. Emlékeztesd és bátorítsd a tanulókat, hogy menet közben ellenőrizzék munkájukat, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy az ÖSSZES szükséges lépést és ellenőrző pontot betartják az út során. A kód kisebb szakaszokban történő tesztelése segíthet elkerülni a frusztrációkat a folyamat végén, és minimálisra csökkentheti a hibaelhárítást. -
A csapatmunka végigviszi a folyamatot
Míg a kódolás gyakran egyéni vállalkozás, ebben a tapasztalatban a csapat minden tagja részt vehet a kódolási folyamatban. Érdemes rámutatni a csapatmunka stratégiáira, amelyek elősegítik az egyes csapatok együttműködését. Egy opcionális együttműködési rubrikához kattintson a következő hivatkozások egyikére (Google Doc/.docx/.pdf)Például: A „Call and Code” eljárások több ember bevonását teszik lehetővé. A rögzítő kilistázza az irányokat, a készítő hozzáadja a távolságokat, a driver meghívja a blokk utasításokat a programozónak, a programozó pedig bekódolja a projektbe.
Tanári tippek
Az áttekintéshez az Autopilot motorjainak és érzékelőinek konfigurációja a következő:
-
1. port: bal motor
-
2. port: Távolságérzékelő
-
3. port: Színérzékelő
-
4. port: Giroszkóp érzékelő
-
5. port: Érintő LED
-
6. port: Jobb motor
-
8. port: lökhárító kapcsoló
-
9. port: lökhárító kapcsoló
4. lépés: Felkészülés a projekt futtatására
A projekt futtatása előtt készen van ezek az elemek? Az építőnek ellenőriznie kell a következők mindegyikét:
-
Minden motor és érzékelő a megfelelő portba van bedugva?
-
Az intelligens kábelek teljesen be vannak dugva az összes motorba és érzékelőbe?
-
A Brain be van kapcsolva?
-
Az akkumulátor fel van töltve?
A projekt letöltésével és futtatásával kapcsolatos áttekintésért tekintse meg az oktatóanyagokat.
5. lépés: Teszt Futtassa a projektet
Itt az ideje, hogy tesztelje projektjét! Győződjön meg arról, hogy az Autopilot robot elegendő hely van ahhoz, hogy a teljes programot le tudja futtatni anélkül, hogy egy másik robotba vagy csapatba ütközne.
-
A kezelőnek most futtatnia kell a projekt első részét az Autopilot roboton úgy, hogy megbizonyosodik arról, hogy a projekt ki van jelölve, majd megnyomja a Check gombot.
-
Hogy sikerült a próbafutásod? A robotod azt az utat hajtotta, amelyre gondoltál? Kövesse a hibaelhárítási táblázatot, és folytassa a kódrészletek létrehozását és ellenőrzését, amíg el nem éri az elérési utat.
Tanári tippek
-
Az USB leválasztása
Ha a tanulók számítógépet használnak, emlékeztesd őket arra, hogy a projekt futtatása előtt húzzák ki az USB-kábelt a Robot Brainből. -
Hozzon létre egy meghatározott teret minden csapat számára
Adhat minden csapatnak egy nagy darab papírt, amelyet kirakhat a padlóra, vagy egy asztallapot, amelyen futtathatja Autopilot projektjét. Ez segít abban, hogy minden csapatnak elegendő helye legyen a futás teljesítéséhez anélkül, hogy elesne vagy behatolna egy másik csapat munkaterületére. -
Értékelés
Ennek a mozgási kihívásnak a nyílt végű természete azt jelenti, hogy többféle terv és kódsorozat is megoldhatja a problémát. Tehát hogyan értékelheti a különböző sikeres megoldásokat? Számítástechnikai szempontból a hatékonyság kulcsfontosságú. A legkevesebb blokkot használó kódsorozat lenne az előnyben részesített megoldás.