Skip to main content

Sulėtinkite impulso poveikį

Kai transporto priemonė važiuoja bet kokiu greičiu, veikia impulsas. Kai ta transporto priemonė susiduria ar greitai stabdo, staigus automobilio, jo keleivių ir bet kokio krovinio greičio pasikeitimas gali sukelti sužalojimus ir žalą dėl jėgos. Štai kodėl automobilių gamintojai sukūrė keletą saugos priemonių, tokių kaip saugos diržai, oro pagalvės, paminkštinti prietaisų skydeliai ir susiglamžymo zonos, kad apsaugotų visus vairuotojus, kurie gali patekti į avariją.

Saugos diržai ir oro pagalvės yra svarbūs įtaisai, nes jie skirti laipsniškai sulėtinti kūną. Lėtinant laipsniškai, susidūrimo metu sumažėja jėgos, veikiančios kūną. Saugos diržai ir oro pagalvės yra teisiškai įpareigoti įtaisyti transporto priemonėse, o daugelis valstybių taiko saugos diržų įstatymus, kad užtikrintų vairuotojų apsaugą.

Paminkštinti prietaisų skydeliai yra saugos priemonės, suteikiančios vairuotojams galimybę apsisaugoti, jei neišsiskleidė oro pagalvė. Atsitrenkus į paminkštinimą, o ne į prietaisų skydelį, sumažėja jėgos, veikiančios kūną smūgio metu. Ši savybė turi didžiulį poveikį galvos traumų, patirtų susidūrus automobiliui, sunkumui.

„Crumple Zones“ pirmą kartą sukūrė 1952 m. Béla Barényi, dirbęs „Daimler-Benz“. Jis suprojektavo automobilį su tam tikromis vietomis, kurios gali sugriūti ir sugerti smūgio metu išsiskiriančią kinetinę energiją. Šias zonas vis dar kuria ir naudoja automobilių inžinieriai. Transporto priemonės sukurtos taip, kad susidūrimo metu valdomai griūtų, sugerdamos ir nukreipdamos smūgio jėgą. Suglamžymo zonos paprastai yra transporto priemonių priekyje ir gale.

Mokytojo patarimų piktograma Mokytojo patarimai

Padėkite mokiniams atpažinti, kad visi šiame skaityme paminėti įrenginiai nesumažina automobilio pagreičio ir tiesiogiai nesumažina smūgio jėgų, atsirandančių susidūrimo metu. Vietoj to, šie įrenginiai valdo smūgio jėgas taip, kad jų pasekmės būtų kuo mažesnės. Pavyzdžiui, oro pagalvė transporto priemonėje yra tarsi pripūsto baliono įdėjimas tarp roboto ir kamuolio vykdant „Exploring Velocity“ veiklą. Balionas galėjo nukreipti dalį smūgio jėgų nuo rutulio ir dėl to sumažinti nukeliautą atstumą. Tai panašu į tai, kaip oro pagalvė apsaugo keleivių galvas nuo smūgių į automobilio vidų susidūrimo metu.

Motyvuoti diskusiją piktograma Motyvuoti diskusiją

Kl.: Anksčiau automobiliai buvo pagaminti iš plieno ir turėjo mažai kamšalų. Kaip manote, kas paskatino pridėti saugos funkcijų reikalavimus automobiliuose?
A: Mokiniai turėtų paminėti kaklo sužalojimus (plakti) ir galvos sužalojimus (smegenų sukrėtimai, smegenų pažeidimai) ir daug incidentų, susijusių su mirtinomis automobilių avarijomis.

K: Kaip jus saugo transporto priemonės saugos priemonės?
A: Mokiniai turėtų atkreipti dėmesį, kaip oro pagalvės ir saugos diržai gali apsaugoti juos nuo įmetimo į prietaisų skydelį arba pro priekinį stiklą. Suglamžymo zona sumažina susidūrimo poveikį žmogaus kūnui.

Kl.: Kokias saugos priemones sukūrė inžinieriai, kad apsaugotų jaunesnius vaikus ir kodėl?
A: Specialių automobilinių kėdučių konstrukcija leidžia tinkamai nustatyti saugos diržą, kad būtų geriau apsaugotas vaikas.

Išplėskite savo mokymosi piktogramą Išplėskite savo mokymąsi

Norėdami išplėsti šią veiklą, paprašykite savo mokinių toliau tirti kitų tipų transporto priemonių (įvairių tipų lėktuvuose, erdvėlaiviuose, sraigtasparniuose ir pan.) saugos priemones, pvz., minėtas aukščiau. Jie taip pat gali ištirti avarijų bandymo metodus, kuriuos inžinieriai naudoja siekdami ištirti saugos funkcijų ribas.