Skip to main content

Impulsa ietekmes palēnināšana

Kad transportlīdzeklis brauc ar jebkuru ātrumu, darbojas impulss. Kad šis transportlīdzeklis notiek sadursmē vai strauji bremzē, pēkšņas automašīnas, tās pasažieru un jebkuras kravas ātruma izmaiņas var izraisīt traumas un bojājumus spēka dēļ. Tāpēc automašīnu ražotāji ir izstrādājuši vairākus drošības elementus, piemēram, drošības jostas, gaisa spilvenus, polsterētus paneļus un saburzītās zonas, lai aizsargātu visus braucējus, kas varētu būt iesaistīti negadījumā.

Drošības jostas un gaisa spilveni ir svarīgas ierīces, jo tie ir paredzēti, lai pakāpeniski palēninātu ķermeņa darbību. Palēnināšanās pakāpeniski samazina spēkus uz ķermeni sadursmes laikā. Ar likumu noteikts, ka transportlīdzekļos ir jāuzstāda drošības jostas un gaisa spilveni, un daudzos štatos tiek ievēroti drošības jostu likumi, lai nodrošinātu braucēju aizsardzību.

Polsterētie paneļi ir drošības līdzekļi, kas braucējiem sniedz iespēju pasargāt sevi gadījumā, ja drošības spilvens neizplešas. Triecienā pret polsterējumu, nevis uz paneļa, tiek samazināti spēki, kas trieciena laikā iedarbojas uz ķermeni. Šai funkcijai ir milzīga ietekme uz galvas traumu smagumu automašīnu sadursmēs.

Crumple Zones pirmo reizi izstrādāja 1952. gadā Béla Barényi, kurš strādāja Daimler-Benz. Viņš izstrādāja automašīnu ar noteiktām zonām, kas varētu sabrukt un absorbēt triecienā atbrīvoto kinētisko enerģiju. Šīs zonas joprojām izstrādā un izmanto autoinženieri. Transportlīdzekļi ir paredzēti, lai sadursmes laikā kontrolēti sabruktu, absorbējot un novirzot trieciena spēku. Saburzītās zonas parasti atrodas transportlīdzekļu priekšpusē un aizmugurē.

Skolotāju padomu ikona Skolotāju padomi

Palīdziet skolēniem atpazīt, ka visas šajā lasījumā minētās ierīces nesamazina automašīnas impulsu vai tieši nesamazina trieciena spēkus, kas rodas sadursmes laikā. Tā vietā šīs ierīces pārvalda trieciena spēkus tā, lai to sekas tiktu samazinātas līdz minimumam. Piemēram, gaisa spilvens transportlīdzeklī ir kā piepūsta balona novietošana starp robotu un bumbu aktivitātē Exploring Velocity. Balons varēja novirzīt dažus trieciena spēkus prom no bumbiņas un tādējādi samazināt attālumu, ko tas veica. Tas ir līdzīgi tam, kā gaisa spilvens neļauj pasažieru galvām sabojāt triecienus ar automašīnas iekšpusi sadursmes laikā.

Motivēt diskusijas ikona Motivēt diskusiju

J: Agrāk automašīnas tika izgatavotas no tērauda, ​​un tām bija maz polsterējuma. Kas, jūsuprāt, izraisīja drošības funkciju prasību pievienošanu automašīnām?
A: Studentiem jāmin kakla traumas (pātagas sitiens) un galvas traumas (satricinājumi, smadzeņu bojājumi), kā arī liels skaits incidentu saistībā ar nāvējošām autoavārijām.

J: Kā jūs aizsargā transportlīdzekļa drošības līdzekļi?
A: Skolēniem jānorāda, kā drošības spilveni un drošības jostas var pasargāt viņus no iemetiena instrumentu panelī vai caur vējstiklu. Saburzītā zona samazina sadursmes ietekmi uz cilvēka ķermeni.

J: Kāda veida drošības līdzekļus ir izstrādājuši inženieri, lai aizsargātu jaunākus bērnus, un kāpēc?
A: Speciālo autokrēsliņu dizains ļauj pareizi novietot drošības jostu, lai labāk aizsargātu bērnu.

Paplašiniet savu mācību ikonu Paplašiniet savu mācīšanos

Lai paplašinātu šo aktivitāti, palūdziet saviem studentiem sīkāk izpētīt drošības elementus, piemēram, iepriekš minētos, cita veida transportlīdzekļos (dažāda veida lidmašīnās, kosmosa kuģos, helikopteros un tamlīdzīgi). Viņi var arī pārbaudīt avārijas testēšanas metodes, ko izmanto inženieri, lai izpētītu drošības līdzekļu robežas.