Zestaw narzędzi dla nauczyciela - Cel tej sekcji
-
Celem sekcji Play jest nauczenie uczniów programowania VEX IQ Clawbot do poruszania się za pomocą kontrolera. Nauka obsługi kontrolera jest ważna, jeśli uczniowie chcą dalej brać udział w konkursach. Kontrolery to także świetny sposób na naukę ważnych pojęć programistycznych, takich jak pętle i zdarzenia. Aby rozpocząć sekcję Play , uczniowie zapoznają się z programowaniem za pomocą pętli. Następnie uczniowie przeprowadzą eksplorację, podczas której dowiedzą się, jak podłączyć kontroler i zaprogramować Clawbota, aby reagował na kontroler, wykorzystując blok [Forever]. Użyj pytań Motywuj do dyskusji , aby omówić z uczniami, czym są pętle i w jaki sposób są wykorzystywane do powtarzających się zachowań Clawbota.
-
„Pętle” dają Clawbotowi możliwość powtarzania zachowań. Każdy blok lub bloki umieszczone w pętli będą się powtarzać zgodnie z zasadami panującymi w pętli. Na przykład każde zachowanie wewnątrz pętli [Forever] jest powtarzane przez cały czas trwania projektu.
-
Podczas gdy pętla [Forever] powtarza zachowania wewnątrz przez czas trwania projektu, inne bloki pętli, takie jak blok [Repeat], można ustawić na inne parametry. Kliknij tutaj ( Dokument Google / .docx / .pdf), aby dowiedzieć się więcej o różnych typach pętli.
-
Gdy uczniowie rozpoczynają zadanie aktualizowania projektu Clawbota w celu wykonywania pętli, powinni również zacząć myśleć o działaniach Clawbota pod kątem powtarzalności. Najpierw uczniowie powinni zdecydować:
-
Które zachowania warto powtarzać?
-
Ile razy lub jak długo należy powtarzać dane zachowania?
Plan będzie po prostu sekwencją zachowań, które Clawbot musi powtórzyć, a projekt będzie po prostu tymi zachowaniami przełożonymi na bloki IQ VEXcode.
-
-
Możesz sparować kontroler z Robot Brain przed zajęciami, aby zaoszczędzić czas. Możesz też poprosić uczniów, aby zrobili to podczas zajęć, wykonując czynności opisane w tej stronie. Możesz wydrukować ten artykuł, aby uczniowie mogli z niego skorzystać.
Uprość projekty za pomocą pętli
Jako ludzie powtarzamy wiele zachowań w życiu codziennym. Od jedzenia i spania po mycie zębów i spacery z psami – większość tego, co robimy każdego dnia, jest powtarzalna. Na lekcjach matematyki wiemy, że pomnożenie liczby przez zero zawsze będzie równe zeru lub że pomnożenie liczby przez jeden zawsze będzie równe sobie, niezależnie od tego, ile razy to zrobimy. Chociaż mamy tendencję do powtarzania naszych zachowań, nasze instrukcje mogą czasami zostać uproszczone. Na przykład, jeśli używasz przepisu na upieczenie ciasta, nie będzie w nim instrukcji „dodaj 1 szklankę cukru, dodaj 1 szklankę cukru, dodaj 1 szklankę cukru, dodaj 1 szklankę cukru”. Zamiast tego po prostu kazałby ci dodać cztery szklanki cukru.
Dzięki robotom Loops pomagają nam upraszczać nasze projekty. Zamiast na przykład dodawać ten sam blok cztery razy, możemy użyć pętli, aby nakazać robotowi wykonanie tego samego zachowania cztery razy, oszczędzając czas i miejsce podczas tworzenia naszych projektów. Wyobraź sobie zadanie, które może wykonać robot i które wymagałoby powtórzeń, aby je ukończyć. Te zachowania, wraz z blokiem pętli z kategorii Bloki kontrolne, są tym, co musisz zaprojektować, aby wykonać zadanie.
Motywuj do dyskusji - Powtarzające się zachowania
P: W jaki sposób użycie pętli może zaoszczędzić czas i miejsce podczas tworzenia projektu?
O: Powiedzmy, że chcesz, aby robot powtórzył to samo zachowanie 10 razy. Bez pętli musiałbyś dodać ten sam blok do swojego projektu 10 razy. Ponieważ możesz używać pętli, oszczędzasz czas dodając bloki do swojego projektu, a ponieważ możesz osiągnąć ten sam cel, dodając pojedynczy blok pętli, możesz także uwolnić swój projekt od niepotrzebnych dodatkowych bloków.
P: Jakie są zalety robotów w powtarzaniu zachowań w stosunku do ludzi?
A: Ludzie mogą wykonywać większość zachowań tylko przez określony czas, podczas gdy roboty mogą wykonywać zachowania tak długo, jak są potrzebne. Roboty mogą wykonywać różne czynności konsekwentnie przez długi czas; nie potrzebują przerw jak ludzie.
P: Gdzie w życiu codziennym wykorzystujemy pętle?
A: Przykłady będą różne; jednakże wszystkie powinny wyraźnie wykazywać powtarzalną funkcję. Jednym z przykładów może być harmonogram zajęć szkolnych. Każdego dnia uczniowie powtarzają zachowanie polegające na przechodzeniu z zajęć na zajęcia po sygnale dzwonka, w zależności od planu dnia.