Skip to main content

Öğretmen Araç Kutusu simgesi Öğretmen Araç Kutusu - Bu Bölümün Amacı

 •  Oyna bölümünün amacı öğrencilerin VEX IQ Clawbot'u Denetleyiciyi kullanarak hareket edecek şekilde programlamayı öğrenmeleridir. Öğrenciler yarışmalara katılmak istiyorlarsa Kontrolörün nasıl kullanılacağını öğrenmek önemlidir. Denetleyiciler ayrıca öğrencilerin Döngüler ve Olaylar gibi önemli programlama kavramlarını öğrenmelerinin eğlenceli bir yoludur.  Oyna bölümüne başlamak için öğrencilere Döngüler ile programlama öğretilir. Daha sonra öğrenciler, Denetleyiciyi nasıl bağlayacaklarını ve [Sonsuza Kadar] bloğunu kullanarak Clawbot'u Denetleyiciye yanıt verecek şekilde programlayacaklarını öğrenecekleri bir araştırma yapacaklar. Döngülerin ne olduğunu ve tekrarlanan Clawbot davranışları için nasıl kullanıldığını öğrencilerle birlikte gözden geçirmek için Motivasyon Tartışması sorusunu kullanın.

 • “Döngüler” Clawbot'a davranışları tekrarlama yeteneği verir. Bir döngünün içine yerleştirilen herhangi bir blok veya blok, döngünün kurallarına göre tekrarlanacaktır. Örneğin, [Sonsuza Kadar] döngüsü içindeki herhangi bir davranış, proje süresince tekrarlanır.

Oynamak

 •  [Sonsuza Kadar] döngü, proje süresince içerideki davranışları tekrarlarken, [Tekrarla] bloğu gibi diğer döngü blokları başka parametrelere ayarlanabilir. Bu farklı döngü türleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için burayı ( Google Dokümanı / .docx / .pdf ) tıklayın

 • Öğrenciler, Clawbot'un Döngüleri gerçekleştirmesi için projeyi güncelleme görevine başlarken, aynı zamanda Clawbot'un tekrarlama açısından eylemleri hakkında düşünmeye de başlamalıdırlar. Öncelikle öğrenciler karar vermelidir:

  • Hangi davranışlar tekrarlanmalıdır?

  • Davranışlar kaç kez veya ne kadar süreyle tekrarlanmalı?

  Plan, Clawbot'un tekrarlaması gereken davranışların dizisi olacak ve proje yalnızca VEXcode IQ Bloklarına çevrilen davranışlardan oluşacak.

 • Zamandan tasarruf etmek için dersten önce Denetleyiciyi Robot Beyni ile eşleştirebilirsiniz. Veya bu sayfa adımlarını izleyerek öğrencilerin bunu ders sırasında yapmalarını sağlayabilirsiniz. Bu makalenin öğrencilerin kullanımı için çıktısını alabilirsiniz.

Tekrarlanan bir malzemenin (4 kez 1 ölçek şeker) tek bir talimata (4 ölçek şeker) dönüştürülmesini gösteren resim

Döngülerle Projeleri Basitleştirin

İnsanlar olarak günlük hayatımızda pek çok davranışı tekrarlıyoruz. Yemek yemekten, uyumaya, dişlerimizi fırçalamaya ve köpeklerimizi gezdirmeye kadar her gün yaptığımız şeylerin çoğu tekrarlanır. Matematik dersinde, bir sayıyı sıfırla çarpmanın her zaman sıfıra eşit olacağını veya bir sayıyı bir ile çarpmanın her zaman kendisine eşit olacağını, bunu ne kadar yaparsak yapalım biliyoruz. Davranışlarımızı tekrarlama eğilimimiz olsa da bazen talimatlarımız basitleştirilebilir. Örneğin kek yapmak için bir tarif kullanıyorsanız size “1 su bardağı şeker ekle, 1 su bardağı şeker ekle, 1 su bardağı şeker ekle, 1 su bardağı şeker ekle” demez. Bunun yerine size sadece dört bardak şeker eklemenizi söylerdi.

Robotlar sayesinde Döngüler projelerimizi basitleştirmemize yardımcı oluyor. Örneğin aynı bloğu dört kez eklemek yerine, robota aynı davranışı dört kez gerçekleştirmesini söylemek için bir Döngü kullanabiliriz, böylece projelerimizi oluştururken zamandan ve yerden tasarruf edebiliriz. Bir robotun gerçekleştirebileceği ve görevi tamamlamak için tekrarlama gerektirecek bir görev düşünün. Bu davranışlar, Kontrol bloğu kategorisindeki Döngü bloğuyla birlikte, görevi gerçekleştirmek için projelendirmeniz gereken şeylerdir.

Tartışmayı Motive Et simgesi Tartışmayı Motive Edin - Tekrarlanan Davranışlar

S: Döngüleri kullanmak, projenizi oluştururken size hem zamandan hem de yerden nasıl tasarruf sağlar?
A: Diyelim ki robotun aynı davranışı 10 kez tekrarlamasını istiyorsunuz. Döngüler olmasaydı, aynı bloğu projenize 10 ayrı kez eklemeniz gerekirdi. Döngü kullanabildiğiniz için projenize blok eklerken zamandan tasarruf edersiniz ve aynı hedefi tek bir Döngü bloğu ekleyerek gerçekleştirebildiğiniz için projenizi gereksiz ek bloklardan da uzak tutabilirsiniz.

S: Robotların davranışları tekrarlama konusunda insanlara göre avantajları nelerdir?
A: İnsanlar çoğu davranışı yalnızca belirli bir süre boyunca gerçekleştirebilirken, robotlar davranışları ihtiyaç duyulduğu sürece gerçekleştirebilir. Robotlar işleri uzun süre istikrarlı bir şekilde yapabilir; insanlar gibi molalara ihtiyaçları yoktur.

Soru: Döngüler günlük yaşamımızda nerelerde kullanılır?
A: Örnekler değişiklik gösterebilir; ancak hepsinin açıkça tekrarlanan bir işlevi göstermesi gerekir. Bir örnek okul programı olabilir. Öğrenciler her gün, o günün programına bağlı olarak, zil çaldığında bir sınıftan diğerine geçme davranışını tekrarlarlar.

Öğreniminizi Genişletin simgesi Öğreniminizi Yaşamda - Döngüyle Genişletin

Talimat verirken çoğu zaman farkına varmadan Döngüleri kullanırız. Döngülerin bir dizi talimatı nasıl basitleştirebileceğini gösterecek bir sınıf alıştırması için burayı tıklayın (Google / .docx / .pdf).