Skip to main content

STEM Laboratuvarları
Hareket Mücadelesi

Öğretmen Araç Kutusu simgesi Öğretmen Araç Kutusu - Bu Bölümün Amacı

Bu Uygulama bölümü öğrencilerin robotların gerçek dünyada nasıl kullanıldığını anlamalarına yardımcı olacaktır. Bu bölüme, öğrencilerden robotların günümüzdeki bazı kullanımlarını ve faydalarını tanımlamalarını isteyerek başlayın. Öğrenciler robotların toplumda nasıl kullanıldığına dair bazı kavram yanılgıları oluşturmuş olabilirler. Okumadan sonra referans alınabilmesi için öğrencilerin cevaplarını sınıfta listeleyin. Başvuru bölümünde ayrıca bir VEX Robotics yarışma takımının nasıl başlatılacağı ve öğrencilerin bir yarışma takımında sahip olabileceği farklı roller anlatılmaktadır.

Bu Uygula sayfaları bir sınıf olarak üzerinde çalışılabilir.

  • Birlikte “İtalya'nın Çöp Robotu” Başvuru sayfasını okuyun.

  • Konuyla ilgili bir sınıf tartışmasını kolaylaştırın.

  • Birlikte “Bir Amaçlı Rekabet!” sayfasını okuyun.

  • Konuyla ilgili bir sınıf tartışmasını kolaylaştırın.

Sınıfta veya ev ödevi olarak boş zamanınız varsa, Öğrenmenizi Genişletin bölümleri, öğrencilerin robotiğin yaşamları boyunca nasıl kullanıldığı hakkında düşünmelerini sağlamak için başka seçenekler sunar.

İtalya'nın Çöp Robotu

Günümüzün robotları, insanların yapmak istemediği görevleri yapma yeteneğine sahiptir. İtalya örneğinde, çöp toplama politikası, çöp yığınlarının olduğu şehirlere ve sonuçta yaşanacak daha az temiz bir alana yol açıyor. Çöp Robotu, bir eve gelerek hem kullanıcıyı tanımlayan kişisel bir kimlik numarası istiyor hem de çöpün organik, geri dönüştürülebilir veya atık olup olmadığını soruyor. Bu robotu kullanmak hem çöp temizliğini verimli hale getirmeye yardımcı oluyor hem de İtalyan şehirlerinde ne kadar çöp toplandığını takip ediyor. Çöp Robotu, karnındaki çöpleri hiçbir insanın gitmek istemeyeceği bir çöplük alanına götürüyor. Çöp Robotu gibi teknolojilerin kullanılması, insanlara robotları kullanarak insanların yapmak istemediği ve yapamadığı görevleri verimli bir şekilde tamamlama yeteneği verir.

21. yüzyılda mühendisler, insanlara pek çok açıdan fayda sağlayan görevleri tamamlamak için robotlar geliştirmeye devam ediyor. Bu gelişmeler robotların toplumlarımızda yaygın olarak kullanılmasına yol açmıştır.

Robot kullanmanın birçok faydası vardır:

  • Ağır yükleri yaralanmadan kaldırabilirler.

  • Hareketlerinde daha hassastırlar.

  • Daha kısa sürede daha fazla ürün üretebiliyorlar.

  • Hiç ara vermeden sabit hızda çalışabilirler.

  • İnsanlar için tehlikeli olan görevleri yerine getirebilirler.

  • Yetersiz aydınlatma, zehirli kimyasallar veya dar alanlar gibi tehlikeli koşullarda çalışabilirler.

Öğreniminizi Genişletin simgesi Öğreniminizi Genişletin

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte robotlar daha erişilebilir hale geliyor. Giderek daha fazla endüstri, daha verimli, maliyet tasarrufu ve güvenli olmak için robotları kullanıyor. Öğrencilerin çevrelerindeki dünyada robotlar hakkında düşünmelerini sağlamak için onlardan robotiğin belirli bir endüstri türünde nasıl kullanıldığını araştırmalarını isteyin (Örnekler arasında bankacılık, askeriye, imalat, nakliye veya tıp yer alır ancak bunlarla sınırlı değildir). Öğrenciler bulgularını sınıfla paylaşmaya hazır olmalıdır.