Skip to main content
Portalu Nauczycieli

Ikona Zestawu narzędzi nauczyciela Teacher Toolbox - Cel tej strony

Ta strona pomoże uczniom w tworzeniu powiązań między robotami zajmującymi się momentem obrotowym lub prędkością a robotami wyczynowymi. Przed przeczytaniem tej strony poproś uczniów, aby przeprowadzili burzę mózgów na temat różnych cech i części robotów związanych z momentem obrotowym i/lub prędkością, a następnie zapisali te pomysły w swoich notatnikach inżynierskich. Gdy uczniowie zapisują swoje pomysły, przeczytajcie tę stronę z całą klasą.

Konkurs IQ
Armbot IQ

Moment obrotowy lub prędkość w zawodach robotyki

To, czy zwiększysz moment obrotowy czy prędkość robota, będzie zależeć od ciężaru obiektów, z którymi wchodzi w interakcję (jak ciężka jest część robota, jakiej siły będzie potrzebował do wykonania swojego zadania) oraz od tego, jak szybko i ostrożnie chcesz wykonane zadanie (poruszanie się po boisku vs. ostrożne chwytanie i przesuwanie elementu gry).

Pomocne jest rozważenie wykorzystania przewagi momentu obrotowego lub prędkości do wykonania zadań podobnych do poniższych:

  • Poruszanie całym robotem po polu – przewaga szybkości

  • Podnoszenie i przesuwanie dużych ramion lub pazurów robota — przewaga momentu obrotowego

  • Kontrolowanie pazura, aby mocno trzymać przedmioty w grze - przewaga momentu obrotowego

  • Przesuwanie małej części, która zbiera małe przedmioty do gry - przewaga szybkości

Ważne jest, aby przeczytać i wziąć pod uwagę zasady zawodów, aby w strategiczny sposób zbudować robota wyczynowego pod kątem szybkości i siły.

Ikona Zestawu narzędzi nauczyciela Zestaw narzędzi dla nauczyciela - Wnioski

Zakończ tę część, angażując uczniów w dyskusję w całej klasie. Poproś uczniów, aby podzielili się swoimi przemyśleniami na temat znaczenia momentu obrotowego lub prędkości w przypadku robotów wyczynowych i podsumowali, czego nauczyli się z tej sekcji. Zachęć uczniów, aby podzielili się swoimi komentarzami z notatników inżynierskich.