Skip to main content
Öğretmen Portalı

Öğretmen Araç Kutusu simgesi Öğretmen Araç Kutusu - Bu Sayfanın Amacı

Bu sayfa öğrencilerin tork veya hız ile rekabet robotları arasında bağlantı kurmalarına yardımcı olacaktır. Bu sayfayı okumadan önce, öğrencilerden robotların tork ve/veya hız ile ilgili farklı özellikleri ve parçaları hakkında beyin fırtınası yapmalarını ve bu fikirleri mühendislik defterlerine yazmalarını isteyin. Öğrenciler fikirlerini yazdıktan sonra bu sayfayı tüm sınıf olarak okuyun.

IQ Yarışması
Armbot IQ'su

Robotik Yarışmalarında Tork veya Hız

Robotunuza bir tork mu yoksa hız avantajı mı oluşturacağınız, etkileşime girdiği nesnelerin ağırlığına (robotun parçasının ne kadar ağır olduğu, görevini yerine getirmek için ne kadar kuvvete ihtiyaç duyacağı) ve ne kadar hızlı veya dikkatli bir şekilde istediğinize bağlı olacaktır. tamamlanan bir görev (sahada hareket etmek vs. bir oyun parçasını dikkatlice kapıp hareket ettirmek).

Aşağıdakilere benzer görevleri gerçekleştirmek için tork veya hız avantajlarını kullanmayı düşünmek yararlı olacaktır:

  • Robotun tamamını tarlada hareket ettirmek - hız avantajı

  • Büyük robot kollarının veya pençelerinin kaldırılması ve hareket ettirilmesi - tork avantajı

  • Oyun nesnelerini sıkıca tutmak için pençeyi kontrol etmek - tork avantajı

  • Küçük oyun nesnelerini toplayan küçük bir parçayı hareket ettirmek - hız avantajı

Stratejik bir şekilde hız ve güç açısından bir rekabet robotu oluşturabilmeniz için bir yarışmanın kurallarını okuyup dikkate almanız önemlidir.

Öğretmen Araç Kutusu simgesi Öğretmen Araç Kutusu - Sonuç

Öğrencileri tüm sınıf tartışmasına dahil ederek bu bölümü sonlandırın. Öğrencilerden tork veya hızın önemi hakkındaki düşüncelerini yarışma robotlarıyla paylaşmalarını ve bu bölümde öğrendiklerini özetlemelerini isteyin. Öğrencileri mühendislik defterlerindeki yorumlarını paylaşmaya teşvik edin.