Zestaw narzędzi dla nauczyciela - Cel tej sekcji
Ta sekcja Zastosowania pomoże uczniom zrozumieć, w jaki sposób ustawienie prędkości robota wpływa na codzienne doświadczenia, takie jak samochody autonomiczne, adaptacyjny tempomat i windy. Rozpocznij tę sekcję, prosząc uczniów o wskazanie sytuacji, w których zmiana prędkości byłaby korzystna. Uczniowie mogą mieć pewne błędne wyobrażenia na temat znaczenia zmiany prędkości obiektu. Zapisz odpowiedzi uczniów w klasie, aby można było do nich odnieść się po czytaniu. W sekcji Zastosuj omówiono także, w jaki sposób można wykorzystać ustawienie prędkości robota w zawodach VEX Robotics.
Ze stronami Apply można pracować w ramach zajęć.
-
Przeczytajcie wspólnie stronę aplikacji „Prędkość pojazdów”.
-
Ułatwienie dyskusji w klasie na dany temat.
-
Przeczytajcie wspólnie stronę „Zmiana prędkości robotów wyczynowych”.
-
Ułatwienie dyskusji w klasie na dany temat.
Jeśli masz czas na zajęciach lub na odrabianiu zadań domowych, sekcje „Przedłuż swoją naukę” oferują inne opcje, które mogą skłonić uczniów do zastanowienia się nad tym, w jaki sposób robotyka jest wykorzystywana przez całe ich życie.
Adaptacyjny tempomat
Zwłaszcza dzisiejsze roboty i samochody mają możliwość wykonywania wielu zautomatyzowanych ruchów. Niektóre samochody mogą parkować, a nawet samodzielnie jeździć. Wiele nowych pojazdów i samochodów autonomicznych jest wyposażonych w tempomat adaptacyjny (ACC). Ta funkcja ustawia pojazd z określoną prędkością i na podstawie czujników określa, czy powinien zwolnić, czy przyspieszyć, w zależności od obiektów znajdujących się przed nim. W jaki sposób jest to pomocne? Im szybciej obiekt się porusza, tym większy ma pęd lub energię. Dlatego zderzenie z obiektami takimi jak inne samochody jest niebezpieczne. Załóżmy, że jedziesz autostradą i ustawiasz ACC na 65 mil na godzinę. Twój samochód będzie jechał z prędkością 65 mil na godzinę, dopóki nie będzie musiał zmienić prędkości. Jeśli samochód jadący przed Tobą nagle użyje hamulców, Twój samochód będzie w stanie wyczuć, że samochód przed Tobą zwalnia, a także zwolni, abyś się w niego nie uderzył. Kiedy samochód poprzedzający przyspieszy, Twój samochód również przyspieszy. Kiedy droga zaczyna się pod górę, samochód przyspieszy, aby utrzymać ustawioną prędkość 65 mil na godzinę.
Windy to kolejny przykład robotów, które muszą zmieniać prędkość, aby działać prawidłowo. Czy możesz sobie wyobrazić, że wchodzisz do windy, która natychmiast zaczyna jechać w górę lub w dół z maksymalną prędkością? Prawdopodobnie byś się przewrócił! Windy muszą zaczynać się i kończyć z mniejszą prędkością, aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerów.
Rozszerz swoją naukę - Codzienne zmiany prędkości
Istnieje wiele robotów i przedmiotów codziennego użytku, które samodzielnie zmieniają prędkość lub mają możliwość zmiany prędkości w celu zapewnienia bezpieczeństwa lub maksymalizacji wydajności. Aby skłonić uczniów do zastanowienia się nad różnymi robotami zmieniającymi prędkość, poproś ich, aby przeprowadzili burzę mózgów na temat pięciu robotów lub obiektów, które ich zdaniem zmieniają prędkość. Gdy wybiorą pięć, poproś uczniów, aby sprawdzili pięć opcji, aby móc potwierdzić, czy zmieniają prędkość, czy nie. Niektóre przykłady obejmują między innymi: suszarkę do włosów, mikser kuchenny, rowery, automatyczne odkurzacze lub drzwi, które otwierają się automatycznie. Uczniowie powinni być przygotowani do podzielenia się swoimi odkryciami z klasą i mogą zapisać swoje ustalenia w swoim notatniku inżynierskim.