Zestaw narzędzi dla nauczyciela
-
Zarys ćwiczeń
-
Podczas tej eksploracji uczestnicy kursu zapoznają się z podstawowymi zachowaniami związanymi z programowaniem typu „jedź do przodu” i „odwróć”. Kliknij tutaj (Dokument Google / .docx / .pdf) , aby zapoznać się z zarysem tego działania.
-
Korzystanie z konfiguracji robota układu napędowego umożliwia uczniom zaprogramowanie autopilota tak, aby poruszał się do przodu, po prostu wybierając blok napędowy. Aby uzyskać więcej informacji na temat zastosowanych bloków, kliknij tutaj.
Wskazówki dla nauczycieli
-
Jeśli uczeń po raz pierwszy korzysta z VEXcode IQ, może w dowolnym momencie skorzystać z tutoriali. Samouczki znajdują się na pasku narzędzi.
-
Kliknij tutaj (Dokument Google / .docx / .pdf), aby uzyskać sugestie dotyczące zademonstrowania powiązania układu napędowego z blokami napędowymi.
-
Upewnij się, że każda grupa uczniów posiada wszystkie niezbędne materiały.
Autopilot jest gotowy do działania!
Dzięki tej eksploracji zyskasz narzędzia umożliwiające rozpoczęcie tworzenia ciekawych projektów, które będzie mógł śledzić Twój autopilot.
-
VEXcode IQ, który będzie używany w tej eksploracji:
-
Aby dowiedzieć się więcej o bloku należy otworzyć Pomoc i następnie wybrać blok [Drive].
-
Konstruktor w każdej grupie powinien zaopatrzyć się w wymagany sprzęt. Rejestrator powinien otrzymać notatnik inżynieryjny grupy. Programista powinien otworzyć VEXcode IQ.
Ilość | Potrzebne materiały |
---|---|
1 |
Robota autopilota |
1 |
Naładowany akumulator robota |
1 |
Kod VEX IQ |
1 |
Notatnik inżynieryjny |
1 |
Kabel USB (w przypadku korzystania z komputera) |
Wskazówki dla nauczycieli
-
Modeluj każdy etap rozwiązywania problemów dla uczniów. Przypomnij uczniom, że w każdej grupie jest ktoś, kto pełni rolę budowniczego. Osoba ta powinna sprawdzać te przedmioty podczas eksploracji.
-
Kliknij tutaj , aby wyświetlić konfigurację silników i czujników autopilota.
Krok 1: Przygotowanie do eksploracji
Czy zanim rozpoczniesz ćwiczenie, masz gotowy każdy z tych elementów? Konstruktor powinien sprawdzić każdy z poniższych elementów:
-
Czy wszystkie silniki i czujniki są podłączone do właściwych portów?
-
Czy inteligentne kable są całkowicie włożone do wszystkich silników i czujników?
- Czy Brain jest włączony?
-
Czy akumulator jest naładowany?
Jeśli autopilot nie przejdzie żadnego z tych kroków, zapoznaj się z samouczkiem dotyczącym rozwiązywania problemów.
Wskazówki dla nauczycieli
-
Ponieważ jest to początek zajęć z programowaniem, nauczyciel powinien modelować poszczególne kroki, a następnie poprosić uczniów o wykonanie tych samych czynności. Następnie nauczyciel powinien monitorować uczniów, aby upewnić się, że prawidłowo wykonują podane czynności.
-
Upewnij się, że uczniowie wybrali Przykłady z menu Plik.
-
Upewnij się, że uczniowie wybrali Szablon autopilota (układu napędowego).
Możesz wskazać uczniom, że na stronie Przykłady jest kilka opcji do wyboru. Budując i używając innych robotów, będą mieli okazję korzystać z różnych szablonów.
-
Możesz poprosić uczniów o dodanie swoich inicjałów lub nazwy grupy do nazwy projektu. Pomoże to zróżnicować programy, jeśli poprosisz uczniów o ich przesłanie.
Krok 2: Rozpocznij nowy projekt
Przed rozpoczęciem projektu Programista musi wybrać odpowiedni szablon projektu. Szablon autopilota (układ napędowy) zawiera konfigurację silników i czujników autopilota. Jeśli szablon nie zostanie użyty, Twój robot nie uruchomi poprawnie projektu.
Programista powinien wykonać następujące kroki:
-
Otwórz menu Plik.
-
Wybierz Otwórz Przykłady.
-
Użyj paska filtrów u góry aplikacji i wybierz „Szablony”.
-
Wybierz i otwórz szablon autopilota (układu napędowego).
-
Ponieważ będziemy używać bloku [Drive], zmień nazwę swojego projektu na Drive.
-
Zapisz swój projekt.
-
Sprawdź, czy nazwa projektu Drive znajduje się teraz w oknie na środku paska narzędzi.
Przybornik nauczyciela
-
Zapisywanie projektów
Zwróć uwagę, że kiedy po raz pierwszy otworzyli VEXcode IQ, okno miało etykietę VEXcode Project i nie zostało zapisane (wskazane na pasku narzędzi). Projekt VEXcode jest domyślną nazwą projektu przy pierwszym otwarciu VEXcode IQ. Po zmianie nazwy projektu na Dysk i zapisaniu jego zawartość została zmieniona na Zapisano. Korzystając z tego okna na pasku narzędzi, łatwo sprawdzić, czy uczniowie korzystają z właściwego projektu i czy został on zapisany.
Po wstępnym zapisaniu projektu VEXcode IQ automatycznie zapisuje wszelkie późniejsze zmiany, jak wskazuje komunikat obok nazwy projektu.
Powiedz uczniom, że są teraz gotowi, aby rozpocząć swój pierwszy projekt. Wyjaśnij uczniom, że wykonując kilka prostych kroków, będą w stanie stworzyć i uruchomić projekt, który popchnie Autopilota do przodu.
Zestaw narzędzi dla nauczyciela
-
Zatrzymaj się i porozmawiaj
Jest to dobry moment na przerwę i poproszenie grup uczniów o przejrzenie kroków, które właśnie zostały ukończone podczas rozpoczynania nowego projektu w VEXcode IQ. Kliknij tutaj (Dokument Google / .docx /.pdf), aby uzyskać sugestie.