W tej sekcji użyjesz projektów, które zbudujesz w sekcji Graj, aby stworzyć projekt, który może manipulować zarówno ramieniem, jak i pazurem.
Przypomnijmy sobie projekty ArmUpDown2 i ClawUpDown.
Chcemy w jakiś sposób połączyć oba te projekty w jeden projekt. Jednakże jest tylko jeden przycisk Brain Up i jeden przycisk Brain Down.
Potrzebujemy zatem przycisku, który będzie pełnił funkcję „przełącznika” pomiędzy ramieniem a pazurem.
Skorzystaj z poniższego schematu bloków, aby pomóc w zbudowaniu projektu:
Podczas planowania projektu odpowiedz na następujące pytania w swoim notatniku inżynierskim:
-
Do czego chcesz zaprogramować robota? Wyjaśnij ze szczegółami.
-
Ile warunków będzie musiał sprawdzić Twój projekt w blokach [If then else] ?
Wskazówka: Użyj przycisku Brain Check jako „przełącznika” pomiędzy ramieniem a pazurem. Zatem, jeśli przycisk Brain Check zostanie naciśnięty i przytrzymany, ramię będzie kontrolowane za pomocą przycisków Brain Up i Down. Po zwolnieniu przycisku sprawdzania mózgu pazurem można sterować za pomocą przycisków podnoszenia i opuszczania mózgu.
Podczas tworzenia projektu wykonaj poniższe czynności:
Wskazówki dla nauczycieli
-
Zanim przejdą do następnego etapu programowania, poproś uczniów o przejrzenie i ocenę swojego pseudokodu, wykonując kroki w kontekście naciskania przycisków w mózgu. Kliknij tutaj (Google / .docx / .pdf), aby zobaczyć przykładowy wygląd pseudokodu w przypadku tego wyzwania. Możesz pobrać rubrykę pseudokodu tutaj (Google / .docx / .pdf).
-
Przypomnij uczniom, że mogą skorzystać z funkcji Pomocy w VEXcode IQ, aby dowiedzieć się więcej o dowolnym bloku.
Zestaw narzędzi nauczyciela
-
Celem jest dodanie dodatkowego programowania, tak aby Clawbot otwierał lub zamykał pazur po naciśnięciu przycisku(ów) w mózgu Clawbota (tj. jednego przycisku lub pary przycisków do otwierania pazura i drugiego do zamykania pazura). Programowanie podnoszenia i opuszczania ramienia Clawbota poprzez naciskanie przycisków na mózgu powinno być już zbudowane w sekcji Grania.
-
To pytanie ma skłonić uczniów do zastanowienia się nad warunkami wymaganymi w blokach [If then else] . Interfejs użytkownika będzie wymagał sprawdzenia pięciu warunków. Pierwszym sprawdzanym warunkiem jest naciśnięcie przycisku Sprawdź. Jeśli naciśnięty zostanie przycisk Sprawdź, kolejnym warunkiem do sprawdzenia jest naciśnięcie przycisku W górę (Warunek 2) lub naciśnięcie przycisku W dół (Warunek 3). Jeśli przycisk Sprawdź nie zostanie naciśnięty, projekt zostanie przesunięty w dół, aby sprawdzić, czy naciśnięty został tylko przycisk W górę (Warunek 4), czy też wciśnięty został przycisk W dół (Warunek 5).
-
Zaplanuj warunki, które Twój projekt musi sprawdzić, korzystając z rysunków i pseudokodu .
-
Użyj utworzonego pseudokodu do opracowania swojego projektu.
-
Często testuj swój projekt i wykonuj iteracje, korzystając z wiedzy zdobytej podczas testów.
-
Co mógłbyś dodać do swojego projektu, aby lepiej kontrolować silniki kłowe i ramienne? Wyjaśnij ze szczegółami.
-
Podziel się swoim końcowym projektem ze swoim nauczycielem.
Wskazówki dla nauczycieli
Zachęć uczniów, którzy mają problemy z programowaniem, do przejrzenia samouczka wideo If then Else Blocks w VEXcode IQ. Powinni także wykorzystać swoje projekty ArmUpDown2 i ClawUpDown z Play jako podstawę dla tego nowego projektu. Uczniowie otrzymali listę potencjalnie przydatnych źródeł, które mogą wykorzystać jako odniesienia.
Jeśli masz problemy z rozpoczęciem, przejrzyj następujące informacje w blokach VEXcode IQ:
-
Jeśli-to-else blokuje lub przy użyciu pętli filmy instruktażowe
-
Korzystanie z filmu instruktażowego Pomocy
-
Poprzednie wersje Twojego projektu (ArmUpDown2 lub ClawUpDown)
Rozszerz swoją naukę
Poproś uczniów, aby włączyli dotykową diodę LED lub aby robot odtwarzał dźwięk po przełączeniu przycisków między ramieniem a pazurem. Uczniowie mogą również zaświecić diodę LED Touch na zielono, gdy kontrolowane jest ramię, i na niebiesko, gdy steruje się pazurem.
Poniżej znajduje się przykładowe rozwiązanie: