Tanári eszköztár
-
Tevékenységvázlat
Ez a feltárás lehetővé teszi a tanulóknak, hogy a megtanult alapvető programozási viselkedésmódokat alkalmazzák egy meghatározott útvonalon való vezetés összetett viselkedésének kialakításához. Kattintson a következő hivatkozások egyikére a tevékenység vázlatának megtekintéséhez (Google Doc/.docx/.pdf). -
A tanulók felfedező szerepei
Szervezd csoportokba a tanulókat a felfedezés megkezdése előtt. A tanulók két-négy fős csoportokba szervezhetők, ha részt vesznek a feltárásban. Minden tanulónak 1 (vagy több) szerepet kell vállalnia. A tapasztalatok szerepei a következők: Építő, programozó, illesztőprogram és rögzítő. Ha további információra van szüksége a szerepekről, az együttműködési tippekről és rubrikákról, kattintson hivatkozásra az alábbi hivatkozások egyikére (Google Doc/.docx/.pdf).
Az egyes csoportok építőjének be kell szereznie a szükséges hardvert. A felvevőnek meg kell szereznie a csoport mérnöki jegyzetfüzetét. A programozónak meg kell nyitnia a VEXcode IQ-t.
Mennyiség | Szükséges anyagok |
---|---|
1 |
Autopilóta Robot |
1 |
Feltöltött robot akkumulátor |
1 |
VEXcode IQ |
1 |
USB-kábel (ha számítógépet használ) |
1 |
Mérnöki jegyzetfüzet |
1 |
Nagy papír térképezéshez |
1 |
Jelölők |
csoportonként 1 db |
Blokk az akadályként való használathoz (opcionális) |
Tanári eszköztár
-
Tervezés
Ennek a STEM-labornak az a célja, hogy a hajtást és fordulattal blokkra alkalmazza egy valós probléma megoldása érdekében. E cél elérése érdekében a tanulóknak meg kell tervezniük egy útvonalat a robot számára.
-
Oszd fel az osztályt a csoportjaikra – a csoport minden tagja válasszon legalább 1 szerepet, amelyet betölthet az élményhez.
-
Osztályként gyorsan tekintse át a problémát és a közösen meghatározott követelményeket, irányelveket és egységeket.
-
Adjon a tanulóknak 5–10 percet arra, hogy a mérnöki jegyzetfüzetükben felvázolják a robot számára tervezett útvonalat.
-
Amikor minden csoport elkészít egy tervet, ellenőrizze, hogy megfelel-e a szükséges követelményeknek, és készen áll-e a nagyméretű papírra való átvitelre.
-
Tegye át a térképet nagy papírra, hogy a roboton utazhasson. (Használjon vonalzót, és ügyeljen arra, hogy olyan méréseket végezzen a térképen, amelyek megfelelnek a megállapodott mértékegységeknek/paramétereknek.)
-
Amikor minden csoport elkészíti a nagyméretű térképet, ellenőrizze, hogy megfelel-e a követelményeknek, és készen áll-e a kódolásra.
Mielőtt a diákok elkezdenének programozni, el kell dönteniük, és fel kell vázolniuk azt a tervet, amely megfelel a fent felsorolt követelményeknek (és minden további tanári követelménynek). A tervezési szakaszban járjon körbe, hogy a csoport minden tagja részt vegyen ebben a folyamatban, és a csoportban betöltött szerepeken belül dolgozzon. Jegyezze fel a tervezési folyamat során fellépő hibaelhárítási problémákat, amelyeket korán ki lehet javítani, hogy a tanulók sikeres programot írjanak.
Például:
Mi lesz a projektedben?
Tervet vagy tervrajzot fog készíteni a Recycle Robot számára, majd létrehoz egy projektet a végrehajtásához. Noha a robot nem igazán fog körbejárni az iskolát, egy kisebb léptékű terv elkészítése még mindig pontosságot igényel. Ennek érdekében minden tervnek és projektnek tartalmaznia kell a következőket:
-
Az Ön osztályterme az „otthoni bázis”, ahonnan távozik és visszatér
-
A robotnak 3 tanteremből kell be- és kilépnie
-
A projektnek tartalmaznia kell a négy parancsot: hajts előre, hajts hátra, fordulj balra és fordulj jobbra. (Egy sikeres projekt ezen parancsok közül többet is tartalmaz.)
-
Jelzője annak, hogy az újrahasznosítást felvették (pl Az érintő LED bekapcsol; várjon 3 másodpercet; stb.)
Amikor a csoportja együtt dolgozik a tervezési terven, a Buildernek és a rögzítőnek meg kell győződnie arról, hogy az Ön által tervezett útvonal minden követelménynek eleget tesz.
Tanári tippek
-
Milyen messze van ez? – Távolságok meghatározása együtt
Ha módot keres a tervezési folyamat egyszerűsítésére, segíthet néhány paraméter meghatározása a tanulókkal.Például:
-
Belépés/kilépés az osztályteremből = 8 hüvelyk/203 mm
-
Rövid folyosó = 12 hüvelyk/305 mm
-
Hosszú előszoba = 24 hüvelyk/610 mm
Ez nemcsak példát ad a szükséges specifikusságra, hanem elősegíti a tervezési fázis könnyebb előrehaladását, és elkerüli a tanulók összetévesztését a mérésekkel kapcsolatban. Ezeket előre meggondolhatod, vagy ha időd engedi, az osztállyal együtt. (Kattintson az alábbi hivatkozások egyikére a „javasolt paraméteregységek” diagramjához (Google Doc/.docx/.pdf).) Tartsa ezeket látható helyen, hogy a tanulók könnyen tájékozódhassanak munka közben.
-
-
Szerepek kiemelése a cselekvésben
Míg a csoport minden diákjának részt kell vennie a tervezésben, a rögzítőnek rendelkeznie kell a csoport tervének végleges vázlatával. Miközben a tanulók dolgoznak, érdemes rámutatni a rögzítő erősségeire a pontos tervezési tervek elkészítésében, és megkérdezni a csapat többi tagját, hogyan segíthetnek a szerepkörükön belül. Előfordulhat például, hogy az Építő és a Programozó fel szeretné címkézni és nyomon követni a rögzítő által megrajzolt méréseket és lépéseket, míg a sofőr az irányra és a fordulási szögekre gondol.
Tanári tippek
Tegyen fel kérdéseket, hogy visszajelzést adjon
Amikor a diákok jelentkeznek Önnél a térképeikről, próbálja meg visszajelzését kérdés formájában megfogalmazni, ahelyett, hogy megoldást adna. Olyan kérdéseket kérdez, mint: "Csak két megállója van, hol adhat hozzá egy harmadikat?" vagy "Hogy megy a robotod az akadály körül?" vagy "Milyen irányba halad itt a robot?" lehetővé teszi a diákok számára, hogy gyakorolják a kritikus gondolkodási készségeket, és fenntartsák az önrendelkezést a problémamegoldás felett.
1. lépés: Tervezze meg a megoldást – Térbeli gondolkodás működés közben
Most, hogy ismeri a követelményeket és a paramétereket, vázoljon fel egy térképet a mérnöki jegyzetfüzetébe, amely megmutatja, hogy a robot három lépést tesz meg, hogy felvegye az újrahasznosítást az iskolában.
-
Feltétlenül jelölje meg a kezdő- és végpontokat, és jelölje meg a fontos osztálytermeket vagy helyeket.
-
A nyilak segítségével mutasd meg a robot haladási irányát és sorrendjét.
-
Használja a példavázlatot útmutatóként. Ne feledje, hogy ez egy terv, ezért nem kell pontosnak lennie, de érdemes megjegyzéseket vagy emlékeztetőket hozzáadni a kódolás megkezdésekor.
-
Érdeklődjön tanárától, ha van egy kitöltött térkép a füzetében. A Recordernek rendelkeznie kell a végső verzióval, amelyet megoszthat a tanárral, és amelyre alapozhatja a nagy térképet.
-
Amikor a tanár jóváhagyja a felvázolt térképet, használja a nagy papírt, jelölőket és vonalzókat, hogy átvigye a térképet egy nagyobb léptékre, amelyen a robot vezethet. Ne felejtse el megmérni a megrajzolt távolságokat, hogy megfeleljenek a tárgyalt paramétereknek és mértékegységeknek. Így a kódja megegyezik a térképével, hogy segítse a robot sikeres vezetését.
Beszélgetés motiválása
-
Fogalmazza meg gondolatait
K: Gondolja végig, hogy milyen tervet készített, miért döntött úgy, hogy ebben a sorrendben költözik? Milyen szempontokat vett figyelembe, amikor megválasztotta, hová menjen? (Erre a hallgatók válaszolhatnak írásban a mérnöki füzetükben, vagy ha időnk engedi, szóbeli megbeszélésben is.)
A: A válaszok eltérőek lehetnek, de tartalmazhatnak olyan dolgokat, mint például, hogy kinek van a legtöbb vagy legkevesebb visszakeresése, hogyan kerülheti el teljesen az akadályt, mi lenne a legrövidebb kód stb.
K: Mit gondol, miért fontos a következetes skála ahhoz, hogy tervét notebookjából nagyobb papírra helyezze?
A: A méretarány azért fontos, hogy kis tervet készítsünk és nagyobb helyre vigyük át. A konzisztens skála az összes teret egyenlően tartja egymáshoz képest.