Skip to main content

Zespół konkursowy
Uczniowie biorący udział w wyzwaniu pracy zespołowej

Wyzwanie VEX IQ

Co roku zespoły mogą zaprojektować i zbudować robota, który będzie mógł rywalizować z innymi zespołami w opartym na grze wyzwaniu VEX IQ Challenge. Gra zmienia się co roku. Kliknij tutaj , aby zobaczyć tegoroczną grę i zasady. Turnieje odbywają się przez cały rok na poziomie regionalnym, stanowym i krajowym, a każdego kwietnia w kwietniu odbywają się Mistrzostwa Świata w Robotyce VEX.

Wyzwanie VEX IQ Challenge rozgrywane jest na prostokątnym boisku o wymiarach 4'x8'. Zespoły programują swoje roboty tak, aby poruszały się po boisku oraz chwytały, rzucały i umieszczały elementy gry w strefach punktacji, aby zdobyć jak najwięcej punktów.

Zespoły będą musiały stawić czoła dwóm rodzajom wyzwań. W wyzwaniu Robotic Skills Challenge zespoły starają się zdobyć jak najwięcej punktów za pomocą robota w dwóch rodzajach meczów. Mecze umiejętności prowadzenia pojazdu są całkowicie kontrolowane przez kierowcę, a mecze umiejętności programowania są autonomiczne i wymagają ograniczonej interakcji uczniów. Drugi rodzaj wyzwania to wyzwanie pracy zespołowej, w którym dwa roboty rywalizują w wyzwaniu jako sojusz w 60-sekundowych meczach, współpracując, aby zdobyć jak najwięcej punktów.

Konkursy VEX dają uczniom możliwość:

  • Zademonstruj swoje umiejętności prowadzenia pojazdów i programowania.

  • Pracuj razem jako zespół, aby rozwiązać problemy.

  • Poznaj nowych ludzi ze swojej społeczności, stanu, a nawet innych krajów.

  • Baw się dobrze!

Ikona Rozszerz swoją naukę Rozszerz swoją naukę - Stwórzmy zespół na tegoroczne wyzwanie!

Odwiedź stronę Fundacji REC i obejrzyj film przedstawiający aktualne wyzwanie, klikając ten link.

Poproś uczniów, aby pracowali w małych grupach i przeprowadzili burzę mózgów na temat listy zachowań, których potrzebowałby robot zespołowy, aby sprostać tegorocznemu wyzwaniu.

Uczniowie powinni podzielić się swoimi pomysłami z resztą klasy, a następnie połączyć listy w listę główną. Ta utworzona przez ucznia lista może zostać wykorzystana przez nauczyciela do celów planowania przy wyborze dodatkowych laboratoriów VEX STEM do ukończenia.

Po podzieleniu się listą zachowań uczniowie mogą dalej przygotowywać się do konkursów, prosząc grupy o uporządkowanie w swoich notatnikach inżynierskich następujących elementów:

  • Naszkicuj pole gry i wytycz trasy, którymi powinien podążać robot, aby zdobyć punkty.

  • Wyjaśnij prostym językiem każde zachowanie, które robot musi wykonać (jest to tzw. pseudokod).