Skip to main content

STEM Laboratuvarları
İleri ve Geri Sürüş

Artık yapı bittiğine göre keşfedin ve neler yapabileceğini görün. Daha sonra bu soruları mühendislik defterinizde yanıtlayın.

 1. Otopilotun bir ölçüm aracı olarak nasıl kullanılabileceğini düşünüyorsunuz?

 2. Autopilot robotunun ne kadar uzağa hareket ettiğini ölçecek bir cetveliniz olmasaydı, ölçüm çubuğu olarak hangi VEX parçasını seçerdiniz? Neden?

 3. Autopilot robotuna baktığınızda onu kaç parçadan ürettiğinizi düşünüyorsunuz? Tahmininizi ve bu sayıyı neden seçtiğinizi mühendislik defterinize kaydedin.

Öğretmen Araç Kutusu simgesi Öğretmen Araç Kutusu - Cevaplar

 1. Cevaplar farklılık gösterebilir ancak Otopilotun belirli bir noktaya hareket etmesini ve ardından ne kadar ileri gittiğini ölçmeyi içerebilir veya ona belirli bir mesafeye gitmesini "söyleyebilirsiniz" (programlayabilirsiniz).

 2. Öğrenciler çeşitli gerekçelerle herhangi bir VEX parçasını ölçüm aracı olarak kullanmayı seçebilirler. Öğrenciler doğruluk için kısa bir parçayı veya uzun mesafeleri kolayca ölçmek için uzun bir parçayı seçebilirler. Bazı öğrenciler gri ışınların iyi olacağını çünkü delikleri kısmi mesafeleri ölçmek için de kullanabileceğinizi düşünebilir.

 3. Öğrenciler tahminleri için herhangi bir sayıyı cevaplayabilirler. Autopilot robotunda 154 parça vardır ve öğrenciler kendi mantıklarına göre daha fazla veya daha az parça tahmin edebilirler. Tahminle ilgili ek bir alıştırma için aşağıdaki Öğrenmenizi Genişletin bölümüne bakın.

Öğreniminizi Genişletin simgesi Öğreniminizi Genişletin - Tahmin

Tahmin, öğrencilerin pratik yapması gereken önemli bir beceridir. Sınıf olarak üçüncü Keşif sorusunu kullanarak aşağıdaki aktivite üzerinde çalışın.

 • Öğrencilerden Autopilot robotunda kaç parça olduğuna dair tahminlerini paylaşmalarını ve bunları tahtaya yazmalarını isteyin.

 • Tahminleri en küçükten en büyüğe sıralayın. Öğrencilerden tahminlerinin setin neresinde olduğunu belirlemelerini isteyin.

 • Öğrencilere tahminlerini nasıl bulduklarını sorun. Öğrenciler çeşitli yanıtlarla yanıt verecektir.

 • Öğrencileri parça sayısını sistematik olarak nasıl tahmin edecekleri konusunda düşünmeye yönlendirin. Bu şunları içerebilir:

  • Adım sayısını belirleme ve adım başına ortalama parça sayısını tahmin etme. Bu, nihai tahmini bulmak için çarpmayı gerektirir.

  • Parça türlerinin listelenmesi ve her parçadan kaç parça bulunduğunun tahmin edilmesi. Bu, ilave gerektirecektir.

  • Öğrenciler sistematik olarak nasıl tahmin yapabilecekleri konusunda kendi fikirlerini ekleyebilirler.

 • Öğrencilere tahminlerini gözden geçirmeleri için zaman verin ve onlardan bunları mühendislik defterlerine kaydetmelerini isteyin.

 • Öğrencilerden yeni tahminlerini paylaşmalarını isteyin ve bunları tahtada bir kez daha listeleyin.

 • Parçaların tam sayısını açıklayın ve kimin gerçek sayıya yakın olduğunu görün.