Skip to main content

Öğretmen Araç Kutusu simgesi Öğretmen Araç Kutusu - Bu Bölümün Amacı

Bu Uygulama bölümü, öğrencilerin makaslı kaldırma hareketlerini analiz ederek hareketi bağlantılarla dönüştürmenin gerçek dünyada nasıl kullanıldığını anlamalarına yardımcı olacaktır. Bu sayfadaki sorular, bir sınıf tartışması kolaylaştırılarak veya öğrencilerin bireysel olarak fikirlerini mühendislik defterlerine yazmaları sağlanarak grup olarak incelenebilir. Bu, ev ödevi veya sınıf içi biçimlendirici değerlendirme gibi özetleyici bir değerlendirme olarak kullanılabilir. Mühendislik not defteri değerlendirme tablosu için bu bağlantıyı (Google / .docx / .pdf) ve işbirliği değerlendirme tablosu için bu bağlantıyı (Google / .docx / .pdf) tıklayın. Motivasyon Tartışması bölümü, öğrencilerin genel olarak makaslı kaldırıcıların veya bağlantıların hangi durumlarda yararlı olabileceği konusunda düşünmelerini sağlayacak sorular sağlar.

Forklift - 2
İnşaatta kullanılan makaslı platform

Gökyüzüne ulaşmak!

Grabber ve makaslı kaldırma çok benzer cihazlardır. Makaslı platformlar birçok farklı meslekte kullanılmaktadır. İşçilerin işlerini tamamladıklarında çeşitli farklı yüksekliklere ulaşmalarına olanak tanır. Ayrıca makaslı kaldırıcılar, işin tamamlanması için mobil ve sağlam bir platform sunar. Genellikle merdiven veya iskele yerine kullanılırlar. Hareketliliklerinin yanı sıra istikrar ve güvenlikleri de daha güvenli ve verimli bir çalışma ortamı yaratır.

Aşağıdaki mesleklerden bazıları sıklıkla makaslı kaldırıcılar kullanmaktadır:

  • İnşaat işçileri

  • Elektrikçiler

  • Marangozlar

  • Depo Çalışanları

  • Mekanik

Tartışmayı Motive Et simgesi Tartışmayı Motive Edin

Makaslı platformlar büyük şehirlerin çoğunda ve şantiyelerde görülüyor ve çalışma ortamlarının daha istikrarlı, emniyetli ve emniyetli hale getirilmesine yardımcı oluyor. Öğrencilerinizden makaslı kaldırıcıların nasıl faydalı olabileceğini tartışmalarını isteyin.

Soru: Merdivenle karşılaştırıldığında makaslı kaldırma aracı kullanmanın avantajı nedir?
A: Makaslı platform genellikle daha fazla uzayabilir ve rüzgar veya hafif sarsıntı gibi dış etkenler olduğunda bile daha stabil kalabilir. Bir merdiven aynı zamanda dayanabileceği bir yapıya ihtiyaç duyarken, makaslı kaldırıcı yakındaki başka bir yapıya bağlı kalmadan havada dikey olarak yükselebilir. Bu, elektrik hatlarını veya ilgi alanının izole edilebileceği diğer durumları düzeltirken yararlı olabilir. Bir merdiven genellikle aynı anda yalnızca bir kişiyi destekleme kapasitesine sahipken, makaslı kaldırıcının genellikle üst kısmında aynı anda birden fazla kişiyi destekleyebilecek bir platform bulunur.

Soru: Bağlantılar, dikey (düz yukarı) veya yatay (dışarı doğru) uzayabilen Kavrayıcı veya makaslı kaldırıcılar gibi mekanizmalar oluşturmak için kullanılabilir. Mekanizmaların veya robotların hareket etmesini sağlayabilecek başka türde bağlantılar var mı?
A: Evet. Olası bir cevap, bir robotun bir kolu veya başka bir cihazı asansör şeklinde yukarı ve aşağı kaldırmasına ve indirmesine olanak tanıyan dört çubuklu bağlantı olabilir.

S: Daha uzun süre dayanabilmesi için daha fazla bağlantı eklenirse Grabber'a ne olabilir?
A: Kavrayıcı daha uzun süre uzayabilir ancak ek bölümler eklendikçe uzatılması daha fazla güç gerektirir. Ayrıca tasarımın geri kalan kısmı güçlendirilmeden eklenen bağlantı sayısı (Kirişler) arttıkça, potansiyel olarak giderek daha az kararlı hale gelecektir. Daha fazla Kiriş ekleniyorsa, yapının güçlendirilmesine yardımcı olmak için daha fazla 1x1 Konektör Piminin de eklenmesi gerekebilir. Diğer bir seçenek ise çelik gibi daha güçlü bir malzeme kullanmak olabilir.

Soru: Makaslı bağlantılar yalnızca kaldırma amacıyla kullanılmaz. Ayrıca bir mekanın üzerine uzanmak veya mekanın kenarındaki kompakt formlarına geri çekilmek için de yaygın olarak kullanılırlar. Bir alan boyunca uzanmak için kullanılan bir makas bağlantısını nerede görmüş olabilirsiniz?
A: Bunun en iyi örneği, hem kompakt kalmayı hem de bir alan boyunca uzanmayı sağlayan makaslı kapıdır. Makaslı kapıların en sık görüldüğü yerlerden bazıları, hayvanların veya küçük çocukların bulunduğu evlerde, merdiven üstlerinde, ek güvenlik olarak mağaza önlerinde, havaalanlarında veya eski asansörlerdedir.

Öğreniminizi Genişletin simgesi Öğreniminizi Genişletin

Bu etkinliği genişletmek için aşağıdakileri deneyin:

  • Öğrencilerin gruplar halinde çalışarak, kullanılan makaslı kaldırıcıların çevrimiçi resimlerini bulmalarını ve ardından bu basit makinelerden bir kolaj oluşturmalarını sağlayın. Öğrenciler her örneği kullanıldığı mesleğe göre etiketleyebilirler.

  • Bu aktivitenin bir başka seçeneği de karton gibi farklı bir malzemeden makaslı kaldırıcı yapmak olabilir. İnce kartondan dikdörtgen parçalar kesin ve bunları 1x1 Konektör Pimleri gibi bağlantı parçaları olarak raptiyeler veya raptiyeler kullanarak Kavrayıcı ile aynı tasarımda birleştirin. Farklı boyutlarda dikdörtgen karton parçalarla denemeler yapın. Öğrencilere, mühendislik defterlerindeki malzemeleri karşılaştırarak ve karşılaştırarak farklı tasarımlar üzerinde düşünmelerini öğretin.