A robot "szemei és fülei".
A VEX IQ kihívásai egyre nőnek, ahogy egyre több diák ismerkedik meg a robottechnológia csodáival. Minden évben egy izgalmas mérnöki kihívást mutatnak be játék formájában a verseny résztvevőinek. A játék célja minél több pontot szerezni egy meghatározott időn belül. A csapatok számára az egyik kihívást jelentő szempont az, hogy olyan robotszerkezetet hozzanak létre, amely a lehető leghatékonyabb módon, a legtöbb pontot gyűjtve hajtja végre a feladatokat. A csapatoknak különböző szenzorokat kell használniuk és támaszkodniuk kell e cél elérése érdekében. Robotérzékelőket használnak a robot állapotának és környezetének becslésére. Csakúgy, mint az emberi érzékszervek, a robot szenzorok is elektronikus üzeneteket küldenek az agynak, ami lehetővé teszi a robotnak a feladat megoldásához szükséges megfelelő viselkedést.
A versenyrobotok sok érzékelőt használnak a versenyen:
-
A lökhárító kapcsoló érzékeli, hogy éppen lenyomva vagy elengedve van-e, és ezt az információt továbbítja a robotagynak. Például a lökhárító kapcsoló képes érzékelni, ha érintkezésbe kerül egy felülettel, például egy szegélyfallal, vagy egy tárggyal, például egy játékdarabbal.
-
A színérzékelő képes érzékelni az érzékelő közelében lévő tárgy színét. Ez akkor hasznos, ha azt szeretné, hogy a robot különböző színű tárgyakat rendezzen, odahajsson egy speciális színű objektumhoz, vagy érzékelje a tárgyak színét, amint azok elhaladnak az érzékelő mellett.
-
A távolságérzékelő ugyanazokat az elveket használja a hang mérésére, mint a szonárok. Például a robot használhatja a távolságérzékelőt, hogy egy tárgy vagy felület felé hajtson, amíg az egy adott távolságon belülre nem kerül, anélkül, hogy megérintené. Ezzel meg lehet győződni arról, hogy a robot nem dönti el a játékdarabokat.
-
A robot giroszkópos érzékelője lehetővé teszi a robot számára, hogy érzékelje, milyen messzire fordult. Ez azért hasznos, hogy a robot pontosan tudjon fordulni csúszós vagy egyenetlen felületeken.
-
A Touch LED lehetővé teszi, hogy robotja érzékelje, ha egy ujj érinti, és sokféle színt jelenít meg. Például a csapattagok láthatják, hogy egy autonóm program különböző részei futnak-e azáltal, hogy a Touch LED-et úgy programozzák, hogy az egyes szakaszokhoz egyedi színt jelenítsen meg.
Motiválja a beszélgetést
K: A Gyro Sensor lehetővé teszi a robot számára, hogy pontosabb kanyarokat hajtson végre, de hogyan használható még egy roboton? Oldalára fordítva szerelhető?
A: A giroszkóp az oldalára fordítva szerelhető fel a robot felfelé vagy lefelé billentési szögének mérésére. Például a giroszkópos érzékelő meg tudja mérni annak a lejtőnek a szögét, amelyen a robot felfelé halad. A giroszkópos szenzor arra is használható, hogy egy robot karját bizonyos fokig pontosan felemelje vagy leengedje.
K: Hogyan használható a távolságérzékelő egy roboton versenykörülmények között?
A: A válaszok eltérőek lehetnek, de az egyik lehetséges módja annak meghatározása, hogy a robot milyen távolságra van a falaktól vagy más robotoktól. Ez biztosítja, hogy a robot ne ütközzen más robotokkal vagy olyan felülettel, amely esetleg károsíthatja azt.
Bővítse tanulását az idei játékban
Bővítő tevékenységként kérje meg a tanulókat, hogy nézzék meg ezt a linket hogy többet tudjanak meg az idei VEX IQ Challenge játékról.
A tanulók agyaljanak, és írják le ötleteiket a mérnöki füzetükbe arról, hogyan tudnák érzékelőkkel programozni robotjukat pontszerzésre. Ösztönözze a tanulókat, hogy készítsenek vázlatokat egy lehetséges robotépítésről. Könnyítse meg a beszélgetést a tanulókkal a következő kérdésekkel:
-
Melyik szenzort használnád és miért?
-
Szerinted hol a legjobb hely ennek az érzékelőnek? Egyáltalán számít a helyszín?
-
Használhat egynél több érzékelőt? Hogyan lehet ez előny?