Skip to main content
Portalu Nauczycieli

Ikona Zestawu narzędzi nauczyciela Zestaw narzędzi nauczyciela

  • Cel tej sekcji
    Ta sekcja „Przemyśl” umożliwi uczniom ocenę i korektę kodu, nad którym pracowali w sekcji „Zagraj”, aby ich projekty były dokładniejsze i wydajniejsze. Koncepcja efektywności kodu zostanie wprowadzona, gdy uczniowie będą zastanawiać się nad zaletami i wadami różnych sekwencji kodowania oraz dzielić się swoimi pomysłami, pytaniami i preferowanymi rozwiązaniami w swoich grupach i klasie jako całości.

    W tej sekcji znajdują się następujące działania związane z ponownym przemyśleniem:

    • Udoskonal swój kod

      • Oceń dokładność i efektywność kodu i projektu

      • W razie potrzeby sprawdź i popraw projekt

    • Oceń i wyjaśnij

      • Przyjrzyj się wielu rozwiązaniom problemu z mapowaniem, określ, które jest preferowanym rozwiązaniem i wyjaśnij dlaczego

    • Przemyśl pytania

    Studenci będą pracować ze swoją grupą nad dalszym rozwijaniem swoich projektów i zapisywać swoje przemyślenia i pomysły w swoich notatnikach inżynierskich. Istnieją również opcjonalne zespołów (Google Doc) i indywidualnych (Google Doc) notatników inżynieryjnych.

    Na początku sekcji „Przemyśl” podziel uczniów na grupy i poproś, aby wybrali swoje role. Kliknij z poniższych linków , aby uzyskać więcej informacji na temat ról i organizacji grupy (Google Doc/.docx/.pdf). Kliknij jeden z poniższych linków , aby wyświetlić opcjonalną rubrykę współpracy (Dokument Google/.docx/.pdf).

Udoskonal swój kod

Pamiętasz swój kod z sekcji Play? Zamierzamy teraz pobawić się tym kodem, aby pomóc go udoskonalić i poprawić, aby lepiej osiągnąć zamierzony cel. To ćwiczenie „Rethink” ma 3 opcje:

  • Wyzwanie sekwencjonowania — które pomoże Ci przemyśleć utworzony kod, jego działanie i powody, dla których może nie działać.

  • Wyzwanie kodowania — które pomoże Ci ćwiczyć tworzenie sekwencji kodowania, które pozwalają ominąć dodatkowe przeszkody.

  • Wyzwanie zwiększające wydajność — które pomoże Ci przemyśleć kod i przepisać go tak, aby działał z mniejszą liczbą bloków.

Gdy nauczyciel powie grupie, od jakiego wyzwania zacząć, przejdź do następnej strony i postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi tego wyzwania.

Ikona Zestawu narzędzi nauczyciela Zestaw narzędzi nauczyciela

  • Przemyśl jako strategia różnicowania
    Ponieważ uczniowie będą pracować z kodem, który stworzyli w części Zabawa, ćwiczenia typu „Przemyśl” są doskonałym sposobem na zapewnienie zróżnicowania uczniom, którzy mogą potrzebować więcej czasu lub mają problemy z koncepcjami dotyczącymi sekwencjonowania . Ćwiczenie Udoskonal swój kod można wykorzystać w przypadku uczniów, którzy wciąż pracują nad dokończeniem swojego kodu z sekcji Graj; natomiast ćwiczenie „Oceń i wyjaśnij” można wykonać dla uczniów, którzy są gotowi na dalsze ćwiczenia w stosowaniu nabytych umiejętności sekwencjonowania i kodowania.

  • Udoskonal swój kod
    Celem tego ćwiczenia jest ponowne przejrzenie sekwencji kodu utworzonych w sekcji Odtwórz i udoskonalenie ich pod kątem wydajności i dokładności. W ramach ćwiczenia dostępnych jest kilka opcji/wyzwań i w zależności od mocnych stron uczniów i trudności z kodowaniem, wyzwania Rethink można odpowiednio podzielić.

    • Wyzwanie związane z sekwencjonowaniem: Czy sekwencja kodu osiągnęła cel? Dlaczego lub dlaczego nie? Udoskonal i przepisz swoją sekwencję, aby dokładniej podążać za mapowaną ścieżką.

      • Przeznaczony dla uczniów, którzy nie zakończyli sekcji Play działającą sekwencją kodu i którzy potrzebują więcej czasu na rozwiązywanie problemów i poprawianie swojego kodu.

    • Wyzwanie kodowania: A co by było, gdyby na Twojej mapie istniała bariera, którą można obejść? Dodaj klatkę schodową lub pomieszczenie do przechowywania, po którym będziesz się poruszać, i przepisz sekwencję kodu, aby odzwierciedlić tę zmianę.

      • Przeznaczony dla studentów, którzy zdobywają wiedzę na temat bloków i sposobu ich działania, a którzy potrzebują więcej praktyki w tworzeniu sekwencji kodu.

    • Wyzwanie związane z wydajnością: Czy możesz przepisać swój kod, aby osiągnąć cel, ale z mniejszą liczbą bloków? Zastanów się, gdzie możesz być bardziej efektywny w swoim mapowaniu i spróbuj przepisać swój kod, używając 3-5 bloków mniej.

      • Przeznaczony dla studentów, którzy są gotowi na kolejny krok w programowaniu i potrzebują więcej praktyki w opracowywaniu wielu rozwiązań tego samego problemu.

W przypadku wszystkich wyzwań Konstruktor w każdej grupie powinien zaopatrzyć się w wymagany sprzęt. Rejestrator powinien otrzymać notatnik inżynieryjny grupy. Programista powinien otworzyć VEXcode IQ.

Wymagane materiały:
Ilość Potrzebne materiały
1

Naładowany Bateria robota

1

Kod VEX IQ

1

Notatnik inżynieryjny

1

Kabel USB (w przypadku korzystania z komputera)

1

Pin złącza 1x1

Ikona porad dla nauczycieli Wskazówki dla nauczycieli

  • Modeluj dla uczniów każdy etap rozwiązywania problemów. Przypomnij uczniom, że w każdej grupie jest ktoś, kto pełni rolę budowniczego. Osoba ta powinna sprawdzać te przedmioty podczas eksploracji.

  • Aby przejrzeć konfigurację silników i czujników Autopilota, kliknij jeden z poniższych linków (Google Doc/.docx/.pdf).

Zanim rozpoczniesz działalność...

Czy zanim rozpoczniesz ćwiczenie, masz gotowy każdy z tych elementów? Konstruktor powinien sprawdzić każdy z poniższych elementów: