Interakcja z systemami komputerowymi
Przyciski, których użyłeś w mózgu, są początkiem podstawowego interfejsu użytkownika (UI). Interfejs użytkownika to przestrzeń, która umożliwia użytkownikowi interakcję z systemem komputerowym (lub maszyną). Zaprogramowując przyciski w mózgu, umożliwiłeś użytkownikom interakcję z Clawbotem, dzięki czemu mogli podnosić i opuszczać ramię. Istnieją inne typy interfejsów użytkownika (UI), w tym graficzne interfejsy użytkownika (GUI), takie jak ekrany dotykowe w samochodach i smartfonach. Gdy korzystasz z ekranu dotykowego na jednym ze swoich urządzeń (tablecie, smartfonie, smartwatchu), ekrany te często stanowią jedyny interfejs, jaki posiadasz. Być może Twoje urządzenie ma również przyciski głośności lub zasilania, ale korzystasz głównie z ekranu.
Na pilocie telewizora znajdują się przyciski zaprogramowane do wyłączania telewizora lub zwiększania głośności po ich naciśnięciu. Niektóre przykłady interfejsów użytkownika obejmują przyciski kontrolera gier wideo lub przyciski kuchenki mikrofalowej. Sposób zaprojektowania tych interfejsów użytkownika zależy od sposobu działania urządzenia i interakcji użytkowników z nim.
Te zasady projektowania stanowią podstawę doświadczenia użytkownika (UX) podczas korzystania z interfejsu użytkownika. Doświadczenie użytkownika to stopień, w jakim interfejs pozwala mi, jako użytkownikowi, robić to, co próbuję zrobić. Czy interfejs działa tak, jak tego oczekuję? Czy reaguje na to, co próbuję przekazać moim prasom? Czy jest to dobrze zorganizowane, czy też przyszłe wersje interfejsu użytkownika powinny przesuwać przyciski, aby było to łatwiejsze? Jak ogólnie wygląda interfejs? Czy przyjemnie się na niego patrzy i czy sprawia, że chcę go częściej używać?
Kiedy interfejs użytkownika jest wciąż opracowywany i przechodzi iteracje, programiści zbierają dane na temat tego, co działa zgodnie z planem, a co należy naprawić lub ulepszyć. Dane te stanowią następnie podstawę do następnej rundy projektowania iteracyjnego. Część zalecanych zmian UX ma miejsce przed wydaniem urządzenia. Jednak urządzenie może być również sprzedawane w niezmienionym stanie, a zmiany te zostaną wprowadzone później, zanim następna wersja zostanie zaoferowana konsumentowi publicznemu.
Rozszerz swoją naukę
Niech uczniowie wybiorą inteligentne urządzenie (np. iPhone) i sprawdzą, jak zmienia się interfejs użytkownika z każdą nową wersją urządzenia. Mogą korzystać ze zrzutów ekranu z Internetu i opisywać różnice, jakie zauważają w poszczególnych wersjach. Często dostępna jest dokumentacja firmy wyszczególniająca zmiany w porównaniu z poprzednią wersją. Uczniowie powinni stworzyć własne osie czasu dotyczące wybranych inteligentnych urządzeń.
Niech uczniowie porównają urządzenia określonej marki/modelu, tak aby nie porównywali zupełnie różnych telefonów. Niektóre modele mogły zaczynać się od podwyższonych klawiszy przyciskowych, a następnie przejść na ekrany dotykowe. Należy zaznaczyć, że w późniejszym, dotykowym interfejsie chodzi bardziej o postęp technologiczny niż wyłącznie o poprawę User Experience.
Motywuj do dyskusji - Projektanci i inżynierowie interfejsów użytkownika
P: Istnieją profesjonalni projektanci i/lub inżynierowie, których zadaniem jest maksymalizacja doświadczenia użytkownika podczas interakcji z urządzeniem. Jak myślisz, jakie umiejętności powinien posiadać jeden z tych specjalistów?
A: Odpowiedzi prawdopodobnie będą się różnić, ale są pewne aspekty tej pracy, które uczniowie powinni wziąć pod uwagę. Przynajmniej ci specjaliści powinni być wykwalifikowanymi grafikami i programistami. Być może będą musieli poznać typografię – technikę układania rodzaju tekstów, aby były czytelne i atrakcyjne podczas wyświetlania. Być może będą musieli poznać estetykę – zasady dotyczące natury tego, co uważamy za piękne lub przyjemne wizualnie. Być może będą musieli poznać czynniki ludzkie, kognitywistykę lub ergonomię – sposoby, w jakie ludzie myślą i korzystają z urządzeń, aby być produktywnymi – aby móc zoptymalizować projekt pod kątem tych potrzeb.
P: Projektanci interfejsów użytkownika bardzo poważnie podchodzą do „zgodności z oczekiwaniami użytkowników”. Jak myślisz, co to oznacza i jak twoim zdaniem wpływa to na projekt interfejsu?
A: Uczniowie muszą najpierw zdefiniować „zgodność z oczekiwaniami użytkownika” jako to, że interfejs wygląda i reaguje na użytkownika zgodnie z oczekiwaniami. Pierwsza część jest taka, że wygląda znajomo lub przynajmniej intuicyjnie. Druga część polega na tym, że gdy użytkownik wchodzi z nim w interakcję, powinien reagować na jego działania w sposób, który użytkownik przewiduje i planuje. Obydwa mają wpływ na projekt, ponieważ projektanci chcą, aby doświadczenie użytkownika było jak najlepsze. W praktyce czasami oznacza to konieczność pozostania przy podobnym interfejsie z kilkoma zmianami zamiast zupełnie nowego interfejsu z większością zmian. Jeśli cały interfejs jest nowy, to doświadczenie nie przygotowuje użytkowników z oczekiwaniami co do sposobu interakcji z nim.
P: Wyobraź sobie, że musisz zbudować zupełnie nowy interfejs użytkownika, jakiego nikt wcześniej nie widział. Oznacza to, że użytkownicy nie mają żadnego doświadczenia, z którego mogliby skorzystać podczas korzystania z niego. Co można umieścić w interfejsie, aby był zgodny z oczekiwaniami użytkownika? Wskazówka: Pomyśl o funkcjach zawartych w VEXcode IQ.
A: Oczekiwania użytkowników nie muszą wynikać z wcześniejszych doświadczeń z innymi interfejsami. W niektórych sytuacjach oczekiwania użytkownika kształtują się, gdy po raz pierwszy spojrzą na interfejs użytkownika. W takich przypadkach projektanci muszą sprawić, aby interfejs użytkownika wydawał się prosty. Etykietowanie, kodowanie kolorami, w tym wiele okien/ekranów pojawiających się w stosownych przypadkach, minimalizowanie niepotrzebnego tekstu/obrazów/kolorów i używanie innych podpowiedzi może pomóc użytkownikowi szybciej zrozumieć, jak działa nowy interfejs użytkownika.
VEXcode IQ wykorzystuje oznaczone kolorami bloki, przykładowe projekty, informacje pomocy dla bloków i, co najważniejsze, samouczki, aby zademonstrować użytkownikom, jak najlepiej współpracować z VEXcode IQ.