Skip to main content

STEM Laboratuvarları
Test ortamı - VEX IQ Sensörleri

VEX IQ Touch LED hakkında bilgi edinin

Okuyucudan, Dokunmatik LED'in nasıl çalıştığını ve nasıl kullanılacağını öğrenmek için grubun VEX Kütüphanesindeki "VEX IQ Touch LED" makalesini nasıl okuyacağını organize etmesini isteyin.

Dokunmatik LED ile Programlama

Programcının VEXcode IQ'yu açmasını sağlayın ve şu adımları izleyin:

Dokunmatik LED'i test edin

Test Cihazının Test Ortamını bilgisayarınıza bağlamasını sağlayın ve ardından şu adımları izleyin:

 • IQ Robot Brain'e .

 • Projeyi çalıştırın ve yeşil renkte görünmesi için Dokunmatik LED'e basın. Veya kırmızıyı görüntülemek için Dokunmatik LED'i bırakın (basılı değil).

 • Bir projeyi indirme ve çalıştırma konusunda yardım için Projeyi İndirme ve Çalıştırma eğitim videosunu izleyin.

Aşağıdaki soruları yanıtlayın ve Kaydediciden bunları mühendislik defterinize kaydetmesini isteyin:

 1. Bir robotta Dokunmatik LED'i hangi durumlarda kullanabilirsiniz?

 2. Renkleri değiştirmek için Dokunmatik LED'e basılması gerekiyor mu?

 3. Dokunmatik LED, 1 (DOĞRU) veya 0 (YANLIŞ) değerlerini mi rapor ediyor?

 4. Dokunmatik LED hangi rengi görüntülediğini bildirebilir mi?

Öğretmen Araç Kutusu simgesi Öğretmen Araç Kutusu - Cevaplar

 1. Dokunmatik LED, bir robotta başlatma veya durdurma düğmesi olarak kullanılabilir. Dokunmatik LED aynı zamanda robotun parçalarından birinin durumunu (örneğin, pençe açık olduğunda yeşil renkte) veya robot programlama parçalarından birinin durumunu (örneğin, robot işin bir bölümünü tamamlarken sarı renkte görüntülenir) görüntülemek için de kullanılabilir. proje).

 2. Dokunmatik LED, renkleri değiştirmek için değil basılmasına gerek yok. LED'in rengi proje içerisinde ayarlanabilir.

 3. Dokunmatik LED, Tampon Anahtarının basılıp basılmadığını belirtmek için yaptığı gibi 1 (DOĞRU) veya 0 (YANLIŞ) değerlerini rapor eder.

 4. Dokunmatik LED, görüntülediği rengi değil olarak bildirebilir. Görüntülenen renk proje tarafından ayarlanır ve/veya basıldığında değiştirilir ancak Dokunmatik LED ışığının mevcut rengi için bir Algılama bloğu yoktur.

Öğretmen Araç Kutusu simgesi Öğretmen Araç Kutusu - Sorun Giderme

Dokunmatik LED'le çalışırken olması gerektiği gibi davranmadığı durumlar olabilir. Bu durumda aşağıdaki adımları deneyerek sorun gidermeye başlayın:

 • Öncelikle Dokunmatik LED'in donanım yazılımının güncel olup olmadığını kontrol ederek başlayın. Firmware'in nasıl güncelleneceği hakkında daha fazla bilgi için bu makaleyi okuyun.

 • Firmware güncelse, IQ Brain'deki Cihaz Bilgisi ekranına bakarak Brain'de "basılan" ve "bırakılan" durumların kaydedildiğini kontrol edin. Ayrıca Dokunmatik LED'e basarak kırmızı, yeşil, mavi ve ekran dışı renkler arasında geçiş yapmaya devam edebilirsiniz. Diğer daha genel sorunlar için “VEX IQ Sensörlerinde Sorun Giderme” başlıklı bir makale bulunmaktadır.

 • Cihaz Bilgileri doğru değerleri rapor ediyorsa sorun öğrencinin projeyi yanlış kopyalamasından kaynaklanıyor olabilir.

  • Projedeki sorunları gidermek için cihazın doğru şekilde yapılandırıldığını kontrol edin; bu, doğru Testbed örnek projesini kullandıkları anlamına gelir. Dokunmatik LED'in nasıl yapılandırılacağı hakkında daha fazla bilgi için "VEX IQ Sensörleri Nasıl Yapılandırılır - VEXcode IQ" makalesini okuyun.

  • Öğrencilerin projeyi doğru şekilde kopyalayıp oluşturduklarından emin olun. Proje hataya veya projenin sonuna doğru ilerledikçe Beyindeki mevcut sensör değerlerini görüntülemek için VEXcode IQ'daki yazdır bloğunu kullanabilirsiniz.

 • Cihaz Bilgileri doğru değerleri bildirmiyorsa sorun donanımla ilgili olabilir.

  • Donanım sorunlarını gidermek için “VEX IQ Cihazlarını Akıllı Bağlantı Noktalarına Bağlama” makalesini kullanarak bağlantı noktası bağlantısını Akıllı Kablo ile kontrol etmeyi deneyin.

  • Dokunmatik LED düzgün bağlanmışsa ve hâlâ olması gerektiği gibi çalışmıyorsa Dokunmatik LED'de fiziksel bir sorun olabilir. Başka bir Dokunmatik LED ile kapatmayı test edin.