Skip to main content

STEM Laboratuvarları
KIZGIN. Kutu

Öğretmen Portalı

Öğretmen İpuçları simgesi Öğretmen İpuçları

Öğretmen Araç Kutusu simgesi Öğretmen Araç Kutusu - Bu Sayfanın Amacı

Yapım talimatları öğrencilere MAD'in nasıl oluşturulacağı konusunda adım adım talimatlar gösterecektir. Kutu. Yapım Talimatı İpuçları bölümü, öğrencilerin yapılarında başarılı olmalarına yardımcı olacak belirli adımlara ilişkin ek bilgilere işaret edecektir; bu nedenle, bu bölümü öğrencilere belirttiğinizden emin olun.   değerlendirmek için isteğe bağlı bir değerlendirme listesi bulunmaktadır (Google Dokümanı / .docx / .pdf). Öğrencileri değerlendirmek için herhangi bir değerlendirme listesi kullanılıyorsa, öğrenciler çalışmaya başlamadan önce değerlendirme listesini inceleyin veya kopyalarını dağıtın, böylece nasıl değerlendirilecekleri konusunda net olun.

Derlemeye başlamadan önce öğrencilerinizin nasıl organize edileceğini düşünün. Her öğrencinin kendi MAD'si olacak mı? Box'ta mı yoksa ikili veya takım halinde mi çalışacaklar? Takım halinde çalışıyorsanız, her öğrenci adımların bir kısmını oluşturabilir veya her öğrenciye bir rol verilebilir. Öğrenciler gruplar halinde çalışıyorsa bu sayfada isteğe bağlı bir işbirliği değerlendirme listesi bulunmaktadır (Google Dokümanı / .docx / .pdf ).

Bu aktivite için öğrencileri gruplar halinde nasıl organize edebileceğinizi öğrenmek için burayı tıklayın (Google Dokümanı / .docx / .pdf)  .

Yapıları diğerlerinden daha hızlı tamamlayan öğrencilerin ilgisini nasıl çekeceğinize dair öneriler için bu makaleye .

MAD'i oluşturun Kutu

MAD'i oluşturmak için oluşturma talimatlarını takip edin Kutu.

MAD Box'ı oluşturmak için oluşturma talimatlarındaki adımları açın ve izleyin.

Google Dokümanı / .docx / .pdf

 

Öğretmen İpuçları simgesi Öğretmen İpuçları - Yapım Talimatı İpuçları

Başlamadan önce: Yapınıza başlamadan önce tüm parçaları sayın ve onları hazır bulundurun.

Adım 1: Öncelikle 3x Hatveli Plastik Kapaklı Şaftı 1x3 Şaft Kilit Plakasının orta deliğinden geçirin. Daha sonra, birleştirilen parçanın tamamını 1x10 Kirişin ikinci deliğine yerleştirmeden önce Mini Ayırıcı Konektörü 3x Adımlı Plastik Kapaklı Şaft'a ekleyin.

Adım 2, 6 ve 10: 12 Dişli ve 36 Dişlinin dişli dişleri birbirine kenetlenecektir.

Adım 9: Öncelikle 3x Adımlı Plastik Kapaklı Şaftı 1x3 Şaft Kilit Plakasının orta deliğinden geçirin. Ardından, birleştirilmiş parçanın tamamını 1x10 Kirişin üçüncü deliğine yerleştirmeden önce Mini Ayırıcı Konektörü 3x Adımlı Plastik Kapaklı Şafta ekleyin.

Öğretmen İpuçları simgesi Öğretmen İpuçları

Öğrencilere, yapının geri kalanını rahatsız etmemek veya parçalara zarar vermemek için parçaları yavaşça döndürerek ve dikkatlice çekerek ayırmalarını söyleyin. Öğrencilere dişlilerin dişlerinin birbirine kenetleneceğinin farkında olmalarını tavsiye edin. Değilse, muhtemelen yanlış hizalanmış oldukları için parçaları birbirine zorlamayın.

Öğretmen İpuçları simgesi Öğretmen İpuçları - Öğretmen Kontrol Listesi

Tüm öğrenciler derlemeyi tamamladıktan sonra öğrencilerin devam etmeye hazır olduklarından emin olmak için bu kontrol listesini gözden geçirin.

  • MAD'in olup olmadığını kontrol edin Kutu doğru şekilde inşa edilmiştir.

  • Dişlilerin düzgün şekilde kilitlendiğini kontrol edin.

  • Öğrencilerin fazladan parçaları kaldırıp kaldırmadıklarını ve alanlarını temizlediklerini kontrol edin.

Öğreniminizi Genişletin simgesi Öğreniminizi Genişletin - Sammy

Sammy kimdir? Sammy, yalnızca 9 VEX IQ parçasından oluşan bir VEX Robotics arkadaşıdır. Sammy harika bir öğrenme etkinliğidir çünkü öğrenciler Sammy için istedikleri aksesuarı veya ortamı yaratabilirler. Öğrencilerin hayal güçleri sınırlıdır! Sammy'nin oluşturma talimatlarını görmek için burayı tıklayın (Google Dokümanı / .docx / .pdf)  .

Öğrencilerden, yapımı erken bitirdiklerinde veya eğlenceli, bağımsız bir genişletme etkinliği olarak bir Sammy yapmalarını isteyin. Öğrenciler önceki laboratuvarlarda zaten bir Sammy yapmışlarsa, onlardan MAD'deki 1x3 Şaft Kilit Plakalarından birini değiştirerek Sammy için bir bisiklet yapmalarını isteyin. Tekerlekli kutu. Öncelikle 12 Dişliye bağlı olan 1x3 Mil Kilit Plakasını değiştirin. Geriye kalan tek 1x3 Mil Kilit Plakasını çevirin (bunu bisiklet pedalı olarak görün) ve tekerleğin ne kadar hızlı döndüğünü ve ne kadar kolay veya zor döndüğünü not edin. Daha sonra 12 Dişli üzerinde bulunan tekerleği 36 Dişli üzerinde olacak şekilde değiştirin ve 1x3 Mil Kilit Plakasını değiştirin. Aynı deneyi 1x3 Şaft Kilit Plakasını çevirerek deneyin. Öğrencilere neyi fark ettiklerini sorun ve gözlemlerini mühendislik defterlerine yazın.

Bir başka olası fikir de öğrencilerden bisiklet dişlilerini araştırmalarını ve ardından Sammy'nin bisikleti için özel dişliler çizmelerini istemektir. Öğrencilere, viteslerin bisikleti daha hızlı mı yapması yoksa daha fazla güce mi izin vermesi gerektiğini sormalarını sağlayın. Öğrencileri her iki durumun da faydalarını ve dezavantajlarını araştırmaya teşvik edin ve öğrencilerden bulgularını mühendislik defterlerine yazmalarını isteyin. Mühendislik not defterini değerlendirme olarak kullanma seçeneği mevcuttur. Bir mühendislik not defterinin değerlendirme listesini görmek için bu bağlantıya tıklayın.