Skip to main content

Öğretmen Araç Kutusu simgesi Öğretmen Araç Kutusu - Bu Bölümün Amacı

Yeniden Düşünme bölümünün amacı, öğrencilerin olaya dayalı programlamayı kullanarak Denetleyici üzerindeki düğmeleri kullanmasıdır.

Kontrolör düğmesine basıldığında şapka bloğu

Bu bölüm şunları içerir:

 • Olay Tabanlı Programlamaya Genel Bakış

 • Örnek Proje İndirme Talimatları & Genel Bakış

 • Remix Etkinlikleri:

  • Etkinlik A: Nesneleri alın ve onları bir yere götürün!

  • Etkinlik B: Nesneleri istifleyin!

  • Etkinlik C: Bayrak yarışı

 • Remiks Soruları

Öğretmen İpuçları simgesi Öğretmen İpuçları

 • Zamandan tasarruf etmek için Kontrolör dersten önce Robot Beyin ile eşleştirilebilir. Bu adımı tamamlamak isteyip istemediğinize veya öğrencilerin tamamlamasını isteyip istemediğinize karar verin. Buradaki adımlarını izleyin. Denetleyiciyi Beyinle eşleştirmelerini istiyorsanız, öğrencilerin kullanması için bu makalenin çıktısını alabilirsiniz.

 • Olay tabanlı programlama, Clawbot'a olayları tetikleme veya tetikleyicilere tepki verme yeteneği verir. Bu tür programlama, bir bloğun diğer bloklarla iletişim kurmasını sağlar.

Başka bir deyişle Clawbot, Kontrolörün Kumanda Kollarının hareketlerine yanıt verir. Joystick'in hareketi tetikleyicidir ve Clawbot buna göre yanıt verir.

şapka bloğu

Yukarıdaki örnekte, L düğmesine basmak ArmMotor'u yukarı döndüren tetikleyicidir. {When Controller button} bloğu bu mesajı [Spin] bloğuna iletir. Bu bloklar ve bunların Clawbot Kontrolü örnek projesinde nasıl kullanıldığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayın (Google / .docx / .pdf).

Öğretmen Araç Kutusu simgesi Öğretmen Araç Kutusu - Öğrencilerin Rollerini Yeniden Düşünmesi

Yeniden Düşünme bölümünün başında öğrencileri gruplarına ayırın ve öğrencilerin rollerini seçmelerini sağlayın. Grupları kolaylaştırmaya yönelik roller ve ipuçları hakkında bilgi tazelemek için aşağıya tıklayın.

Google Dokümanı / .docx / .pdf

köpek

Olay tabanlı programlama

Köpeğiniz size tasmasını getiriyorsa veya kapının yanında oturuyorsa, dışarı çıkması gerektiğini size bildiriyor demektir. Okulda öğretmeniniz bir soru sorduğunda ve elinizi kaldırdığınızı gördüğünde, cevabı bildiğinize inandığınızı ve soruyu cevaplamak istediğinizi bilir. Bu davranışlara “tetikleyiciler” de denir.

Köpeğiniz size tasmasını getirmenin veya kapının yanında oturmanın, dışarı çıkması gerektiğini size bildiren tetikleyici olduğunu biliyor. Yani onu tasmasıyla kapının yanında otururken gördüğünüzde, tetiğe tepki olarak onu dışarı çıkarıyorsunuz. Elinizi kaldırmak, öğretmenin sorusuna cevap vermek istediğinizi bilmesini sağlayan tetikleyicidir. Öğretmen daha sonra sizi çağırarak tetiğe tepki verir.

Robotikte olaya dayalı programlama, belirli robot davranışlarının robotu belirli şeyleri yapması veya belirli tetikleyicilere tepki vermesi için tetiklemesidir.

Etkinlik tabanlı programlama hakkında daha fazla bilgi edinmek için araç çubuğundaki Öğreticilere tıklayıp Etkinlikler eğitimini seçerek etkinliklerle ilgili eğitimimizi izleyin.

öğretici videolar

 

Öğretmen Araç Kutusu simgesi Öğretmen Araç Kutusu - Blokların İncelenmesi

 • Bütün sınıf etkinliği olarak programlama bloklarını öğrencilerle birlikte gözden geçirin. Öğrencilere, Clawbot Kontrol projesindeki birden fazla olayın aynı anda tetiklenebileceğini, böylece Clawbot'un sürüş hareketinin yanı sıra Clawbot'un Kolu ve Pençesinin hareketini de kontrol edebileceklerini söyleyin.

 • Öğrencilerin VEXcode IQ'yu hızlı bir şekilde incelemeye ihtiyacı varsa, bu araştırma sırasında istedikleri zaman Eğitimlere başvurabilirler. Öğreticiler araç çubuğunda bulunur. Öğrenciler öğreticilerle bir projeyi kaydetmeyi, indirmeyi ve çalıştırmayı ve diğer öğeleri gözden geçirebilirler.

öğretici videolar

 

Denetleyici: Clawbot Kontrolü

Artık örnek projeyi indirmeye ve Clawbot'u, Kolunu ve Pençesini aynı anda çalıştırmak için Denetleyiciyi kullanmaya hazırsınız!

Her gruptaki İnşaatçı gerekli donanımı almalıdır. Kaydedici, grubun mühendislik defterini almalı. Programcı VEXcode IQ'yu açmalıdır.

Gerekli malzemeler:
Miktar İhtiyac duyulan malzemeler
1

Pençebot

1

Şarjlı Robot Pili

1

VEX IQ Radyo

1

Denetleyici

1

Bağlantı Kablosu

1

VEXcode IQ

1

USB Kablosu (bilgisayar kullanılıyorsa)

1

Mühendislik Defteri

Öğretmen İpuçları simgesi Öğretmen İpuçları

 • Her öğrenci grubunun gerekli tüm materyallere sahip olduğundan emin olun.

 • Öğrenciler için sorun giderme adımlarının her birini modelleyin. Öğrencilere her grupta inşaatçı rolünde birinin bulunduğunu hatırlatın. Bu kişinin keşif boyunca bu maddeleri kontrol etmesi gerekir.

Etkinliğe başlamadan önce...

Bu öğelerin her biri hazır mı? İnşaatçı aşağıdakilerden her birini kontrol etmelidir: