Skip to main content

STEM Laboratuvarları
En Yüksek Kule

Öğretmen Araç Kutusu simgesi Öğretmen Araç Kutusu - Bu Sayfanın Amacı

Bu sayfanın amacı yinelemeli tasarım kavramını tanıtmaktır. Bu sayfayı öğrencilerle birlikte okuyun ve pratik yapmadan önce yinelemeli tasarım kavramını anladıklarından emin olun ve önceki kule tasarımlarını geliştirecekleri ikinci tura geçin.

Öğretmen İpuçları simgesi Öğretmen İpuçları

Öğrenciler yinelemeli tasarım kavramını anlamakta zorluk çekiyorsa, öğrencileri tüm sınıf boyunca bir tartışmaya dahil edin ve öğrencilere şu tür sorular sorun: "Düzenlenmesi gereken bir şeyi inşa etmek, yaratmak veya çizmek zorunda kaldığınız durumlara ilişkin bazı örnekler nelerdir? ” “Hiç bir hata yapıp onu düzeltmek zorunda kaldınız mı? Belki birden çok kez?" "Bir tasarımı veya yaratımı daha iyi hale getirmek için size geri bildirim sağlandı mı?"

Bir Kurt, Üç Küçük Domuzun Evini Üflemeye, Üflemeye ve Yıkmaya Çalışıyor
Büyük, kötü kurt, üç küçük domuzun evini havaya uçurmaya çalışıyor.

Tasarımınızı İyileştirme

 Üç Küçük Domuzadlı çocuk hikayesinde domuzlar kendilerini kurttan korumak için evler inşa ederler. Her domuz evini inşa etmek için farklı bir malzeme kullanır: saman, sopa ve tuğla. Kurt güçlü nefesiyle evleri havaya uçurmaya çalışır.

Samandan yapılmış ev anında havaya uçar. Kurt nefesine dayanacak kadar güçlü değil. Çubuklardan yapılan ev biraz daha sağlamdır ama aynı zamanda yıkılır. Tuğla ev kurdun gücüne dayanır ve kurt pes eder.

Binanızın istediğiniz kadar güçlü ve sağlam olduğundan emin olmak için birden fazla farklı tasarım denemelisiniz. İlk tasarımınızı test edin ve neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görün. Fikirlerinizi yazın ve tasarımı geliştirebileceğini düşündüğünüz bazı değişiklikler yapın. Tekrar test edin ve ne olduğunu görün. Bu sürece yinelemeli tasarımadı verilir. Tasarımınızın birkaç versiyonundan (yineleme) sonra, hangi fikirlerin daha iyi sonuç verdiğini ve nelerden kaçınmanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Öğreniminizi Genişletin simgesi Öğreniminizi Genişletin - Yinelemeli Kağıt Uçak Tasarımı

Bu konseptle ilgili diğer etkinlikleri denemek için öğrencilerinizden bir kağıt parçasını kağıttan uçağa katlamalarını isteyin. Uçak istedikleri herhangi bir tasarım olabilir; belirli bir formu takip etmesi gerekmez. Ne kadar iyi uçtuğunu görmek için öğrencilere kağıt uçağı fırlatmalarını söyleyin. Öğrencilerden tasarımlarını ve sonuçlarını mühendislik defterlerine kaydetmelerini isteyin. Toplamda üç uçağa sahip olmak için öğrencilerin bu işlemi iki kez daha tekrarlamalarını sağlayın. Öğrenciler kağıt uçak tasarımlarını geliştirmek için yinelemeli tasarım sürecine dahil olduklarında, öğrencilerin ilk tasarımlarından üçüncüsüne kadar olan ilerlemeleri hakkındaki son düşüncelerini mühendislik defterlerine yazarak bu etkinliği tamamlamalarını sağlayın.