Skip to main content

Ikona Zestawu narzędzi nauczyciela Zestaw narzędzi nauczyciela

  • Cel tej części
    Celem części Zabawa jest nauczenie uczniów programowania robota Autopilota do jazdy i skręcania z różnymi prędkościami za pomocą bloków [ustawiona prędkość jazdy] i [ustawiona prędkość skrętu]. Uczniowie rozpoczynają część „Zabawa” od nauki jazdy z domyślną prędkością (50%), zmniejszania, a następnie zwiększania prędkości. Przed rozpoczęciem czynności przyczepiają szpilkę do jednego z kół Autopilota, aby lepiej widzieć różnice w prędkości. Następnie uczą się skręcać z domyślną prędkością (50%), zmniejszać i zwiększać prędkość.

    Przeczytaj tę stronę z uczniami, zanim przejdziesz do eksploracji Zmieniająca się prędkość. Użyj pytań Motywuj do dyskusji po przeczytaniu, aby rozważyć, kiedy mogą zmienić prędkość swoich robotów w przypadku różnych zadań.

  • Zachowania robotów
    Aby zapoznać się z zachowaniami robotów wpływającymi na zmianę prędkości, kliknij jeden z tych linków (Google Doc/.docx/.pdf).

 

Inteligentne silniki VEX IQ można zaprogramować tak, aby obracały się lub jeździły z wieloma różnymi prędkościami. Jeśli zaprogramowałeś już robota do jazdy lub skręcania, prawdopodobnie zrobiłeś to z domyślną prędkością. Domyślna prędkość to prędkość, z jaką inteligentne silniki obracają się automatycznie – jeśli nie dodasz żadnego rodzaju bloku do ustawiania prędkości. Domyślna prędkość wynosi 50% prędkości maksymalnej. Maksymalna prędkość wynosi 100%.

Bloki do ustawiania prędkości są ważne, ponieważ możesz chcieć, aby robot jechał lub skręcał szybciej lub wolniej. Na przykład możesz ścigać się z innym robotem i chcesz, aby Twój robot jechał tak szybko, jak to możliwe. Możesz też chcieć, aby robot jechał lub skręcał wolniej, na przykład wtedy, gdy musi ostrożnie wykonać zadanie, na przykład poruszanie się po labiryncie.

 

Ikona motywowania do dyskusji Motywuj dyskusję

P: Czy jakiś uczeń używał już klocka do wyznaczania prędkości? Dlaczego go użyli? W jaki sposób projekt ich robota stał się lepszy?
A: Jeśli żaden uczeń nie korzystał wcześniej z takiego rozwiązania, możesz przejść do następnego pytania. Jeśli uczeń/uczniowie skorzystali z takiego rozwiązania, poproś ich o wyjaśnienie, dlaczego użyli go w swoim projekcie. Podkreśl wszystkich uczniów, że spowolnienie lub zwiększenie prędkości silników było właściwe w przypadku zadania robota.

P: Jakie rzeczy zaprogramowałbyś robota, aby wykonywał je powoli? Jakie rzeczy zaprogramowałbyś robota do szybkiego wykonywania?
A: Odpowiedzi mogą się znacznie różnić, ale ta dyskusja powinna podkreślić, że zadania wymagające dużej precyzji są często wykonywane wolniej. W sytuacjach, gdy czas wykonania jest ważniejszy niż staranna precyzja, robota można zaprogramować do szybszych ruchów.

Ikona Zestawu narzędzi nauczyciela Zestaw narzędzi nauczyciela - Prędkość a prędkość

W tym laboratorium STEM uczniowie używają bloków do ustawiania prędkości, ale przede wszystkim skupiają się na zmianie procentu maksymalnej prędkości w bloku prędkości. Prędkość jest zwykle definiowana zarówno jako prędkość, jak i kierunek. Studenci mogą o to pytać. Zmiana prędkości robota powoduje również zmianę jego prędkości. Kierunek ruchu robota ustalany jest w innych blokach (np. bloku [jazda] lub [obrót]).