Teacher Toolbox - Cel tej strony
Celem tej strony jest zapoznanie uczniów z polem wyzwania w ramach wyzwania Package Dash Challenge i pomoc im w przećwiczeniu mierzenia. Aby skutecznie zaprogramować robota, uczniowie będą musieli zapoznać się z pomiarami. Jeśli zależy Ci na czasie, przygotuj pole z wyprzedzeniem, pokaż uczniom pole i jego dokładne pomiary oraz wyjaśnij, co muszą zrobić, aby sprostać wyzwaniu. Wyzwanie dotyczy wykorzystania puszek aluminiowych jako opakowań. Pomocne może być również użycie innego przedmiotu, np. pustych butelek po wodzie.
Układ wyzwań ma takie same wymiary jak pole wyzwań VEX IQ (4 x 8 stóp lub 1,22 x 2,44 m). Jeśli masz dostępne pole VIQC, możesz ustawić wyzwanie, korzystając z niego. Jeśli nie, możesz obrysować wymiary pola za pomocą taśmy.
Na obrazie układu wyzwania znajdują się trzy kwadratowe obszary, które będą zawierać paczki (puszki aluminiowe), które uczniowie będą mogli chwycić i przenieść do rampy załadunkowej. Niech uczniowie zaczną od poproszenia ich o złapanie i przesunięcie jednej paczki na jednym z różowych kwadratów. W miarę ciągłego doskonalenia lub gdy czas na to pozwala, zwiększaj liczbę paczek, które uczniowie muszą chwycić i przenieść.
Jedną z opcji jest poproszenie uczniów lub grup o rozegranie trzech rund. Runda 1 polega na złapaniu i przeniesieniu 1 paczki, runda 2 polega na złapaniu i przeniesieniu 2 paczek, a runda 3 polega na złapaniu i przeniesieniu 3 paczek. Uczniowie mogą brać udział w rundach i przechodzić przez nie we własnym tempie.
Poniższe wyzwanie zostanie przedstawione jako chwytanie i przenoszenie tylko jednej paczki, ale w razie potrzeby można dodać więcej.
Zasady wyzwania są następujące:
-
Robot musi rozpocząć wyzwanie w Strefie Startu.
-
Opakowania (puszki aluminiowe) mogą stykać się wyłącznie z kwadratowymi obszarami, pazurami Clawbota i dokiem załadunkowym.
-
Jeśli paczka zostanie upuszczona na teren magazynu, należy zresetować pole i zacząć od nowa.
-
-
Czas każdego biegu rozpoczyna się w momencie ruchu robota.
-
Czas zatrzymuje się w momencie upuszczenia ostatniej paczki na rampę załadunkową.
-
Podczas resetowania pola wszystko powinno wrócić dokładnie do miejsca, w którym się zaczęło.
Uczniowie mogą pracować indywidualnie lub w małych czteroosobowych grupach. Jeśli organizujesz uczniów w grupy, zorganizuj ich w następujący sposób:
-
Timer: śledzi czas i sprawdza, ile czasu zajmuje robotowi ukończenie kursu.
-
Programista: pobiera i uruchamia projekt na robocie.
-
Technik terenowy: resetuje pole i śledzi obiekty.
-
Rejestrator: rejestruje, ile obiektów dotarło do rampy załadunkowej i dba o to, aby żaden z nich nie został upuszczony.
Dostępne są również opcjonalne rozwiązania indywidualne (Google Doc//) i zespołowe (Google Doc/) notatnik inżynieryjny i współpraca (Google Doc.docx/.pdf) rubryki, z których można skorzystać.
Wskazówki dla nauczycieli
Zauważ, że w układzie wyzwania poniżej, w lewym różowym kwadracie znajduje się jedna paczka (puszka). Miejsce umieszczenia paczki można zmienić. Na powyższym obrazku umieszczono pakiet jako możliwe odniesienie.
Przygotuj się na wyzwanie Package Dash
W tym wyzwaniu zaprogramujesz robota tak, aby odebrał paczkę i jak najszybciej dostarczył ją do rampy załadunkowej! Użyjesz tych samych umiejętności, których użyłeś w sekcji Zabawa, aby nakreślić i zaprogramować sekwencję zdarzeń w celu wykonania określonego zadania.
Aby pomyślnie ukończyć to wyzwanie, należy stworzyć projekt, który zawiezie robota w określone miejsce (różowe kwadraty) w magazynie, odbierze paczkę (puszka aluminiowa) i upuści ją na rampę załadunkową.
Zapytaj swojego nauczyciela, czy Ty lub Twoja grupa powinniście przygotować wyzwanie Package Dash. Sprawdź także u nauczyciela, w którym różowym kwadracie będzie znajdować się paczka lub czy paczka zostanie umieszczona w lewym różowym kwadracie, jak pokazano na powyższym schemacie.
Kiedy pole Wyzwanie będzie już gotowe, należy zmierzyć wszystkie dystanse do przejechania oraz średnicę puszki, aby móc precyzyjnie planować i programować.
Aby ukończyć wyzwanie, będziesz potrzebować:
-
Otwarta przestrzeń o wymiarach 4 x 8 stóp lub 1,22 x 2,44 m
-
Opcjonalnie: Pole VIQC
-
Rolka taśmy
-
3 puszki aluminiowe
-
Linijka lub miernik do pomiaru odległości
-
Stoper
Wskazówki dla nauczycieli
-
Zaznacz taśmą miejsca, w których w Strefie Startu zostaną ustawione przednie koła robota oraz w którym miejscu ustawione zostaną puszki w Doku Załadunkowym, tak aby pozycje startowa i końcowa każdego przejazdu nie uległy zmianie. Umożliwi to uczniom osiągnięcie spójnych i powtarzalnych wyników podczas wyzwania.
-
Wszystkie trzy aluminiowe puszki powinny mieć tę samą średnicę (puszki 12-uncjowe), aby pazur mógł powtarzać ten sam chwyt. Wyzwanie to można jednak zwiększyć, stosując puszki o różnych średnicach.