Skip to main content

STEM Laboratuvarları
Test ortamı - VEX IQ Sensörleri

Jiroskop Sensörü hakkında bilgi edinin

Gyro Sensörü hakkında daha fazla bilgi edinmek için Okuyucudan grubun VEX Kütüphanesindeki VEX IQ Gyro Sensörü makalesini nasıl okuyacağını organize etmesini isteyin. Bu yazıda Gyro Sensörünün nasıl çalıştığı anlatılacak ve yaygın kullanım alanları sunulacaktır.

Jiroskop Sensörüyle Programlama

Programcının VEXcode IQ  açmasını sağlayın ve şu adımları izleyin:

Jiroskop Sensörünü Test Edin

Test Cihazının VEX IQ Brain'i bilgisayarınıza bağlamasını sağlayın ve ardından şu adımları izleyin:

 • IQ Robot Brain'e .

 • Jiroskop Sensörü döndükçe mevcut Jiroskop Sensörünün yönünü derece cinsinden bildirmek ve yazdırmak için projeyi çalıştırın .

 • Bir projeyi indirme ve çalıştırma konusunda yardım için Projeyi İndirme ve Çalıştırma eğitim videosunu izleyin.

 • Sensörün Test Ortamında nasıl davrandığına ilişkin gözlemlerinize ve okumalardan elde ettiğiniz bilgilere dayanarak, aşağıdaki soruları yanıtlayın ve Kayıt Cihazından bunları mühendislik not defterinize belgelemesini isteyin:

  1. Gyro Sensörünün değerinin artmasına ne sebep olur? Azalmasına ne sebep olur?

  2. Gyro Sensörü 360'tan büyük değerleri bildirebilir mi?

  3. Bir robota Gyro Sensörü eklemek neden faydalı olsun?

  4. Gyro Sensörü aynı anda birden fazla ekseni ölçebilir mi?

   • Yukarı-aşağı ve sol-sağ ölçümlerini aynı anda yapabilir mi?

   • Jiroskop Sensörü robot üzerinde farklı konumlandırılmışsa ne olur?

Öğretmen Araç Kutusu simgesi Öğretmen Araç Kutusu - Cevaplar

Aşağıdaki cevaplar farklılık gösterebilir:

 1. Gyro Sensörünü saat yönünün tersine döndürmek Gyro Sensörünün değerini artırır, saat yönünde çevirmek ise değeri azaltır.

 2. Gyro Sensörü 0-359,99 arası değerleri raporlayabilmektedir. Gyro 360 dereceye ulaştığında sıfır olarak rapor eder.

 3. Bir robota Gyro Sensörünün eklenmesi, robotun daha doğru dönüşler yapmasını sağlar.

 4. Gyro Sensörü aynı anda yalnızca bir ekseni ölçebilir.

  • Gyro Sensörü hem x eksenini (soldan sağa) hem de y eksenini (yukarı ve aşağı) ölçebilir, ancak aynı anda değil.
  • Bir Gyro Sensörü ilk önce bir x eksenini ölçecek şekilde bir robota yerleştirildiyse, Gyro Sensörü daha sonra y eksenini (yukarı ve aşağı) ölçmek için yan tarafı döndürülebilir. Bu, pençe kolu gibi manipülatörleri ölçerken faydalı olabilir. Gyro Sensörü, kolu doğru ölçümle kaldırmak ve indirmek için kullanılabilir.

Öğretmen İpuçları simgesi Öğretmen İpuçları

Öğrencilerden sensör üzerindeki okun yönünü belirlemelerini isteyin ve Gyro Sensörünün hangi ekseni algıladığını ve rapor ettiği değerlerin bu harekete nasıl karşılık geldiğini anlamak için dönmeyi test edin.

Öğretmen Araç Kutusu simgesi Öğretmen Araç Kutusu - Sorun Giderme

Gyro Sensörüyle çalışırken olması gerektiği gibi davranmadığı durumlar olabilir. Bu durumda aşağıdaki adımları deneyerek sorun gidermeye başlayın:

 • Öncelikle Gyro Sensörünün donanım yazılımının güncel olup olmadığını kontrol ederek başlayın. Ürün yazılımının nasıl güncelleneceği hakkında daha fazla bilgi için bu makaleyi okuyun.

 • Aygıt yazılımı güncelse, Beyinde kaydedilen açı ve dönüş sayısını kontrol etmek için IQ Brain'deki Cihaz Bilgisi ekranına daha fazla bakın. “VEX IQ Sensörlerinde Sorun Giderme” başlıklı makaleyi kullanın.

 • Cihaz Bilgileri doğru değerleri rapor ediyorsa sorun öğrencinin projeyi yanlış kopyalamasından kaynaklanıyor olabilir.

  • Projedeki sorunları gidermek için cihazın doğru şekilde yapılandırıldığını kontrol edin; bu, doğru Testbed örnek projesini kullandıkları anlamına gelir. Gyro Sensörünün nasıl yapılandırılacağı hakkında daha fazla bilgi için "VEX IQ Sensörleri Nasıl Yapılandırılır - VEXcode IQ" makalesini okuyun.

  • Öğrencilerin projeyi doğru şekilde kopyalayıp oluşturduklarından emin olun. Proje hataya veya proje sonuna doğru ilerledikçe Beyindeki mevcut sensör değerlerini görüntülemek için VEXcode IQ'daki yazdır bloğunu kullanabilirsiniz.

 • Cihaz Bilgileri doğru değerleri bildirmiyorsa sorun donanımla ilgili olabilir.

  • Donanım sorunlarını gidermek için “VEX IQ Cihazlarını Akıllı Bağlantı Noktalarına Bağlama” makalesini kullanarak bağlantı noktası bağlantısını Akıllı Kablo ile kontrol etmeyi deneyin.

  • Gyro Sensörü düzgün şekilde bağlanmışsa ve hala olması gerektiği gibi davranmıyorsa Gyro Sensöründe fiziksel bir sorun olabilir. Başka bir Jiroskop Sensörüyle kapatmayı test edin.